İlkokul ve ortaokul yöneticilerinin performansını düşüren okul içi etkenler
Intramural factors decreasing the performance of the primary-secondary school principals
  1. Tez No: 327662
  2. Yazar: HANDAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada amaç; ilkokul ve ortaokul yöneticilerinin performansını düşüren okul içi etkenlerin neler olduğunu ortaya koymaktır. Araştırma; giriş, kuramsal çerçeve, yöntem, bulgular ve sonuç, tartışma, öneriler olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.Tarama modeli kullanılan araştırmanın evrenini 2012-2013 eğitim öğretim yılında İstanbul ili, Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe ilçelerinde bulunan devlet ve özel ilkokulları ile devlet ve özel ortaokullarında görev yapan okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcıları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise 2012-2013 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Kadıköy, Ataşehir ve Maltepe ilçelerinde bulunan devlet ve özel ilkokul ile devlet ve özel ortaokul içerisinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 125 yönetici oluşturmaktadır. Veriler değerlendirilirken parametrik analiz teknikleri, non parametrik teknikler, bağımsız grup t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), post-hoc Scheffe testi kullanılmış olup anlamlılık düzeyi 0,05 olarak ele alınmıştır.Anket kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan okul yöneticilerinin performansını düşüren etkenlerin demografik değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this survey is to assert what the intramural factors that decrease the performance of the primary ? secondary school principals are. The survey consists of five parts; introduction, theoretical framework, method, findings and result, discussion and suggestions.Public and private primary schools with public and private secondary school?s headmaster and head assistant and vice-principals working in these schools located in the city İstanbul, the district Kadıköy, Ataşehir and Maltepe in the academic year 2012-2013, constitute the population of which the survey method used.While the data were being evaluated; the parametric analysis techniques, non-parametric techniques, free group t-test, one way analysis of variance (Anova), the test post-hoc Scheffe was used and significance level was taken as 0,05.The results, attained by a survey, were analyzed whether the factors that decreased the performance of school principals took part in the survey or not according to the demographic variations.