A critical approach to Aldous Huxley's treatment of the concepts of utopia and dystopia in his Brave New World and Island: A cultural materialist study
Aldous Huxley'ın Cesur Yeni Dünya ve Ada adlı romanlarındaki ütopya ve distopya kavramlarına eleştirel bir yaklaşım: Kültürel materyalist inceleme
- Tez No: 327663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE NUR DEMİRALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, Aldous Huxley'in distopyan romanı Cesur Yeni Dünya'yı ve ütopik romanı Ada'yı kültürel maddecilik bakış açısıyla analiz ederek Huxley'in ele aldığı ütopya ve distopya kavramları arasında herhangi bir benzerlik olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Her iki roman, politika, güç ve bireysellik konuları açısından incelenmektedir. Bu inceleme sonucunda, Huxley'in ele aldığı ütopya ve distopya kavramları arasında net bir fark olmadığı görülmektedir. Kültürel maddecilik teorisi, edebi metinler ve bu metinlerin ortaya çıktıkları toplumların sosyal, ekonomik ve politik yapıları ve tarihi olayları arasında bir bağlantı olduğu görüşünü önemle vurgulamaktadır. Bu amaçla, Cesur Yeni Dünya ve Ada adlı romanlar yazıldıkları dönemlerin önemli tarihi olayları çerçevesinde irdelenmektedir ve Huxley'in kendi toplumunun politik yapısını ne şekilde eleştirdiği gösterilmeye çalışılmaktadır. Buna ek olarak, kültürel maddeci düşünürler, toplumda ezilen kesimin sesini duymanın ve onların fikirlerini incelemenin önemli olduğu görüşünü savunurlar. Bu nedenle, bu araştırmada, bahsedilen romanlardaki bastırılmış marjinal karakterler mercek altına alınır çünkü bu insanlar, toplumun yapısını ve gizli yanlarını açığa vururlar. Böylelikle, Huxley'in distopyan romanı Cesur Yeni Dünya'nın ve ütopik romanı Ada'nın, içinde oluşturuldukları toplumlar için herhangi bir çare sunmaya çalışmadıkları ve aslında tamamen çok güçlü bir şekilde bu toplumları eleştirdikleri ve bu toplumlardaki bazı insanların maruz bırakıldıkları politik baskı ve boyuneğme ile ilgili farkındalık yarattıkları açıkça ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore Aldous Huxley?s treatment of the concepts of utopia and dystopia by analysing and discussing his dystopian novel Brave New World and his utopian novel Island from the viewpoint of cultural materialism. The two novels are scrutinized with regard to the issue of politics, individuality and social life, and it is seen that there is, in fact, not a clear cut difference in Huxley?s treatment of the concepts of utopia and dystopia. Cultural materialism attaches great importance to the connection between literary texts and the socio-economic and political structures of a society in which they were produced. With this purpose, Brave New World and Island are examined in relation to their historical framework, and the ways in which Huxley criticises the political system of his own age are highlighted. Following the cultural materialists? emphasis that it is quite essential to see through the ideas of those who are overpowered in the society, this study looks for the voices of the suppressed and the marginalised in the novels because it is those people who reveal the codes and the hidden aspects of their society. Hence, it is made clear that instead of offering alternative social structures to those in which they were created, Huxley?s dystopian novel Brave New World and his utopian novel Island create an awareness of the political subordination and oppression to which certain social groups are exp