Servikal intraepitelyal neoplazilerin loop eksizyon diyatermi ile tedavisi
The Treatment of cervical intraepithelial neoplasia with loop excision diathermy
  1. Tez No: 32770
  2. Yazar: ORHAN ATEŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada Gülhane Askeri Tip Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Servisi jinekoloji polikli niğine Mart 1992 - Nisan 1994 tarihleri arasında atipik Pap smear veya punch biyopsilerinde CIN saptanıp, başvuran hastalar ince lendi. CIN en sık 35-39 yaş grubunda ve 2 doğum yapmış olanlarda saptandı. Loop eksizyon diyatermi tüm hastalara lokal anestezi altında uygulandı. Tedavi V. 59. 3 vakada tek bite halinde sağlandı. Tedavi süre si 7. 78.1 vakada 5 dakikadan az idi. Intraoperatif kanama % 21.8 vakada hiç, % 68.7 vakada hafif derecede tespit edildi. Tedavi süresince % 84. 3 vakada hiç rahatsızlık olmadı. Loop materyalinin histolojik incelenmesinde, termal artefakt ortalama 50 mikron ka lınlıktaydı ve histolojik yorumu etkilemedi. Eksizyon histolojik olarak % 85. 8 vakada tam olarak tespit edildi. Tedavi öncesi alınan sitoloji sonucu ile loop histolojisi karşılaştırıldığında, % 43.7 vakada tam uyuşma tespit edildi. '/. 25 vakada loop histolojisi sitoloji değerinden daha ağır idi. % 31.2 vakada loop histolojisi sitoloji değerinden daha hafif idi. Punch biyopsi sonuçları ile karşılaştırıldığında, 54 50 vakada tam uyuşma tespit edildi. % 28. 1 vakada loop histolojisi punch biyop si histolojisinden daha ağır idi. % 21.8 vakada loop histolojisi punch biyopsi histolojisinden daha hafif idi. Tedavi komplikas- yonları sıktı fakat hafif derecedeydi. Tedaviden 3 ay sonra ya pılan değer ledirmede, % 9. 5 vakada rezidüel hastalık saptandı. Başarı oranı % 90. 4 olarak bulundu. Çalışma sonucunda CİN tedavisinde loop diyatermi eksizyon yönteminin hızlı, uygulanması kolay, emniyetli, ekonomik, poli klinik seviyesinde uygulanabilir, yan etkileri az, hasta tole ransı yüksek, anestezi gerektirmeyen, başarı oranı yüksek bir te davi metodu olduğuna karar verildi. -34-
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE TREATMENT OF CERVICAL INTRAEPITHELIAL NEOPLASIA WITH LOOP EXCISION DIATHERMY Thirty-two patients with abnormal Pap smears and cervical intraepithelial neoplasia detected in their punch biopsies were studied at Gülhane Military Medical Academy, Haydarpaşa Training Hospital, Department of Gynecology from March 1992 to April 1994. The highest incidence of cervical intraepithelial neoplasia was in 35-39 years old group with 7/10 ( 70 7. ). All patients were managed as out-patients under local anesthesia. The procedu re was completed with one sweep of loop on 19 occasions (59.3 %). The time required to complete treatment and hemostasia was less than five minutes on 25 occasions ( 78. 1 % ). No bleeding was re corded in 7 cases ( 68.7 V. ). Mild bleeding occured in 22 pati ents ( 68. 7 % ). No discomfort was recorded by 27 patients < 84. 4 % ). The thermal artefact was measured approximately 50 micron in thickness and in all cases it was possible to evaluate the specimens histologically. Excision was histologically comple te in 85. 8 % of cases. When pretreatment cytologic diagnosis was compared with definitive loop histology; in 43.7 % of cases stu died, the histologic diagnosis corraleted entirely with pretreat ment cytologic diagnosis. In 25 % of cases studied the final di agnosis was more severe ( Undercall > and in 31.2 54 of patients it was less severe than the pretreatment cytological diagnosis (Overcall ). When pretreatment punch biopsy diagnosis was compa red with definitive loop histology, in 50 X of cases studied the diagnosis correlated entirely with pretreatment punch biopsy. In 28.1 % of cases final diagnosis was more severe, and in 21.8 54 of cases it was less severe than the initial punch biopsy diagno sis. Later post-therapy complications were common but minor and did not unduly distress patients. Three months after therapy, in 9. 5 % of cases residuel disease was detected. Eradication of cer vical intraepithelial neoplasia was achieved with one treatment in 90. 5 of cases. In this study we concluded that, in the treatment of CIN loop diathermy excision is simple, fast, effective, economical, safe, not expensive, can easily performed as an office procedure, needs no anesthesia, well tolarated and side effects negligible. -35-