Genel ve lokal anestezi altında uygulanan leep (loop elekrocerrahi eksizyon prosedürü) işleminin sonuçlarının cerrahi sınır pozitifliği ve rekürrens açısından değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Evaluation of the results of the leep (loop electrosurgical excision procedure) procedure performed under general and local anesthesia in terms of surgical margin positivity and recurrence: A retrospective study
- Tez No: 840712
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜNGÖRDÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Serviks kanseri ülkemizde ve dünyada tarama yöntemleri ile önlenebilir kanserler arasındadır. Serviks kanseri öncülü lezyonlar servikal intraepitelyal neoplaziler (CIN) olarak tanımlanmaktadır. CIN'lar smear ve kolposkopik biyopsi sonucunda tanınabilmekte ve konizasyon yöntemleri (soğuk konizasyon, LEEP) ile ileri cerrahi ameliyatlar gerekmeksizin müdahale edilebilmektedir. CIN tanı ve tedavisinde kullanılan LEEP yönteminin genel veya lokal anestezi altında uygulanmasının, cerrahi sınır pozitifliği ve rekürrens hastalık açısından değerlendirmeyi amaçladık. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Jinekolojik Onkoloji Kliniği'nde 01.01.2016-31.12.2021 yılları arasında LEEP geçiren dahil edilme kriterlerini karşılayan 122 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların dosya ve epikrizlerinden demografik verileri (Yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), alkol ve sigara kullanımı); jinekolojik anamnezleri: gravida, parite, yaşayan çocuk, abort sayıları, menopoz durumu, korunma yöntemi çeşidi ve ek metabolik hastalık varlığı (hipertansiyon, diyabet, koroner arter hastalığı) kaydedildi. LEEP endikasyonları ve LEEP öncesi HPV bilgisi kaydedildi. LEEP prosedür verileri: kullanılan anestezi yöntemi; genel veya lokal anestezi, pozitif cerrahi sınır oranı (örneğin ektoservikal ve/veya endoservikal rezeksiyon sınırlarında CIN II/III varlığı belirlendiğinde pozitif kabul edildi), alınan parçanın boyutu (anteroposterior uzunluk, transvers uzunluk ve yükseklik, hacim), patoloji sonuçları kaydedilerek marjin pozitifliğine etki eden faktörler incelendi. Uygulanan anestezi şeklinin (genel veya lokal), hasta yaşının 40'tan büyük olmasının, hastanın menopozda olmasının, LEEP'te alınan piyes boyutlarının ve hacminin, marjin pozitifliği üzerine etkisi olmadığı belirlenirken, LEEP öncesi servikal sitolojinin yüksek dereceli olmasının, endoservikal gland tutulumu varlığının ve eksizyonda çoklu geçiş sayısının marjin pozitifliği için riski arttırdığı gösterildi. Çalışmamızda LEEP öncesi servikal sitolojinin yüksek dereceli olmasının, endoservikal gland tutulumu varlığının ve eksizyonda çoklu geçiş sayısının pozitif cerrahi sınırı predikte eden risk faktörleri olduğunu; fakat anestezi tipinin cerrahi sınıra etki etmediğini bulduk.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is among the preventable cancers worldwide and in our country through screening methods. Precursor lesions of cervical cancer are defined as cervical intraepithelial neoplasias (CIN). CINs can be identified through smear and colposcopic biopsy, and interventions can be performed without the need for advanced surgical procedures using conization methods (cold conization, LEEP). We aimed to assess the impact of applying the LEEP method, used in the diagnosis and treatment of CIN, under general or local anesthesia, on surgical margin positivity and disease recurrence. Data from 122 patients who met the inclusion criteria and underwent LEEP between 01.01.2016 and 31.12.2021 at the Muğla Sıtkı Koçman University Education and Research Hospital's Gynecologic Oncology Clinic were retrospectively examined. Demographic data (age, body mass index (BMI), alcohol and smoking habits) were recorded from patients' files and discharge summaries. Additionally, gynecological history including gravidity, parity, number of living children, abortion figures, menopausal status, type of contraceptive method, and the presence of additional metabolic diseases (hypertension, diabetes, coronary artery disease) were documented. LEEP indications and pre-LEEP HPV information were noted. Procedure details for LEEP, such as the anesthesia method used (general or local anesthesia), the rate of positive surgical margin (considered positive when CIN II/III was identified at the resection margins of the ectocervical and/or endocervical areas), size of the excised piece (anteroposterior length, transverse length, height, volume), and pathology results were recorded to analyze factors affecting margin positivity. It was determined that the type of anesthesia applied (general or local), patient age over 40, menopausal status, dimensions and volume of the excised piece during LEEP had no effect on margin positivity. However, it was shown that high-grade pre-LEEP cervical cytology, the presence of endocervical gland involvement, and multiple passes during excision increased the risk of margin positivity. Our study identified high-grade pre-LEEP cervical cytology, the presence of endocervical gland involvement, and multiple passes during excision as risk factors predicting positive surgical margins; however, we found that the type of anesthesia did not impact the surgical margin.