Polikistik over hastalığı'nda laparoskopik cerrahi.(Elektrokoterizasyon-CO2 laser vaporizasyon)
  1. Tez No: 32771
  2. Yazar: NAMIK KEMAL DURU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ PABUÇCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Medikal ovulasyon induksiyonu (CC-hMG-pFSH-hCG) yöntem lerine dirençli polikistik over sendromlu infertil 32 olguda laparoskopik elektrokoterizasyon ve 21 olguda CG^-laser vaporizasyonla ovarian dril ling uygulandı. Spontan ovulasyonun sağlandığı % 71 olguda 1 yıllık süre içinde ge belik oranları sırasıyla % 43 ve % 38 olarak bulundu. Gebelik oluşmayan spontan ovulatuar ve cerrahi sonrasında anovulatuar kalan olgulara uy gulanan CC-hCG ve pFSH-hCG induksiyonlarıyla 18 aylık süre sonunda kümülatif gebelik oranları % 62 ve % 61 olarak belirlendi. Canlı doğum oranları % 34 ve % 38'ken, spontan abortus oranları % 20 ve % 15 olarak bulundu. Spontan gebeliklerde çoğul gebelik hiç oluşmadı. CC-hCG ve pFSH- hCG induksiyonlarmda çoğul gebelik ve OHSS insidensi cerrahi uygulan mamış induksiyon literatüründen daha az olarak belirlendi. Second look laparoskopi uygulanan 12 olgudan 10'unda minimal ve mild adezyonlar belirlendi. Sonuç olarak medikal ovulasyon induksiyonuna dirençli olgularda laparoskopik cerrahi umut verici bir yöntem olarak gündeme gelmekte dir. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Laparoscopic ovarian drilling by electrocautery for 32 and C02~laser vaporization was performed for 21 infertile cases with polycystic ovarian syndrome resistant to medical methods (CC-hMG-pFSH-hCG) of ovula tion induction. Pregnancy rates were found as 43 % and 38 % respectively in 1 year for postoperative spontaneous ovulators who were 71 % of total. Cumu lative pregnancy rates were 62 % and 61 % in 18 moths with adjuvant CC- hCG and pFSH-hCG treatments. Take-home baby rates were 34 % and 38 %, while spontaneous abor tion rates were 20 % and 15 % respectively. No multiple pregnancy was seen among spontaneous pnegnancies. Incidence of multiple pregnancy and OHSS was found much lower than rates of induction without surgery in related literature. Minimal and mild adhesions were seen without vascular patterns in 86 % and 80 % of total respectively. In conclusion laparoscopic surgery seems to be a promising method for cases resistant to medical ovulation induction. 54