Servikal intraepitelyal neoplazilerde P16, Ki67, MCM2, TOP2A VE CK7 immunoekspresyonunun histomorfolojik tanıya katkıdaki rolü
The role of P16, Ki67, MCM2, TOP2A and CK7 immunoexpression in contributing to histomorphological diagnosis in cervical intraepithelial neoplasia
  1. Tez No: 702815
  2. Yazar: BEYZA KESKİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN FUNDA EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Servikal intraepitelyal neoplazilerin derecelendirilmesinde histomorfolojinin yanında literatürde CIN ile ilişkilendirilen immunohistokimyasal işaretleyicilerin kullanılmasının tanıyı belirlemedeki etkisini saptamak çalışmanın ana amacı olarak belirlenmiştir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2014 – Aralık 2020 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi Patoloji arşivinde bulunan servikal intraepitelyal neoplazi tanısı almış biyopsi materyalleri ve olağan servikal biyopsi tanısı almış kontrol grubundan oluşan toplam 168 vakaya p16, Ki-67, MCM2, TOP2A ve CK7 immunohistokimyasal boyaları uygulanmış ve semikantitatif olarak boyalar skorlanmıştır. Bulgular: Toplam 75 CIN1, 50 CIN2, 23 CIN3 ve 20 olağan servikal doku içeren kontrol grubu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: The main aim of this study was to evaluate the effectiveness of CIN-associated, immunohistochemical markers used in literature in the grading of cervical intraepithelial neoplasia. Methodology: A total of 168 cases, consisting of biopsy samples diagnosed with cervical intraepithelial neoplasia and with normal cervical tissue as the control group, were included in the study. The biopsies were performed between January 2014 to December 2020 and taken from the Pathology archive of the Marmara University Pendik Training and Research Hospital. p16, Ki-67, MCM2, TOP2A and CK7 immunohistochemical stains were applied, and scored semiquantitatively. Results: A total of 75 CIN1, 50 CIN2, 23 CIN3 and a control group including 20 cases were examined in the study.