Siegfried Fink'in vurmalı çalgılara kazandırdıklarının incelenmesi
The study of Siegfried Fink's contributions to percussion instruments
  1. Tez No: 327709
  2. Yazar: LEVENT MERT DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÖKMEN NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde, Siegfried FINK'in hayat hikâyesi ile vurmalı çalgılara kazandırdığı eserlerin ve çalışma metotlarının analizi yapılmış; bu metotların teknik ve melodik gelişime katkıları ve kullanımları incelenmiş; ayrıca FINK'in geliştirdiği ve vurmalı çalgıların evrensel bir dil ile anlaşılmasını sağlayan piktogramlar incelenmiş ve analiz edilmiştir.Bestecinin hayat hikâyesi bölümünde Siegfried FINK'in vurmalı çalgılar çalışmalarını ve öğrenimini nerede yaptığı, öğretici olarak neler yaptığı, gerçekleştirdiği konserleri ve başarıları, vurmalı çalgılara getirdiği yenilikler ve öncülükler anlatılmıştır.FINK'in bestelemiş olduğu çalışma metotları ve eserlerinin incelenmesi bölümünde, bestecinin vurmalı çalgılar enstrümanları için yazmış olduğu metotların ve eserlerin vurmalı çalgılar sanatçılarını nasıl geliştireceği incelenmiştir. Trampet, timpani ve ksilofon enstrümanları için yazılmış olan metotlardaki etütlerle, hangi teknik, melodik veya birlikte çalmanın geliştirildiği, etütlerden şekiller örnek olarak verilerek detaylı bir biçimde incelenip, analiz edilmiştir.Çalışmada, Siegfried FINK'in teknik gelişime katkıları ile teknik kullanımının eser çalımındaki faydalarından da bahsedilmiştir.Ayrıca bu çalışmada, Siegfried FINK tarafından geliştirilen, vurmalı çalgılar sanatçılarının herhangi belirli bir dil kullanmadan, evrensel bir dil olarak etütlerde ve eserlerde kullanabileceği imge resimler yani piktogramlar tanıtılarak, bunların hangi enstrümanlarda nasıl kullanılacakları incelenmiş ve çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Siegfried FINK?s works of art and his study methods were analysed with his biography; the technical and melodic contributions and the usage of these methods were investigated; his innovation of pictograms which provide a common language on percussion instruments were also investigated and analysed thoroughly.In the composer?s biography part, where his percussion workshops and educational background took place,what he managed as a tutor,his concerts and achievements,his innovations and pioneering jobs were stated out.In the analysis part of his study methods and works of art, how these methods and works enhance percussionists was considered.Which tecnique,melody or accompaniment were aimed to improve with the studies in the methods written for the snare drum,the timpani and the xylophone, were analysed and investigated in details.In this study,FINK's technical contributions and the benefits of these techniques in instrument playing were also mentioned.Moreover, in this study, FINK?s innovation pictograms, which can be used in studies and works of art by percussionists as a common language without a specific language, were introduced.In addition, by which instrument and how these pictograms can be used were investigated and deducted.