Müşterilerin yeşil (çevreci) işletmelere yönelik kurumsal itibar algısı üzerine bir araştırma
A research on customers' perception of corporate reputation for green businesses
  1. Tez No: 327732
  2. Yazar: SELİN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Küresel ısınmanın hayatımıza birçok açıdan tesir ettiği son yıllarda çevre ile ilgili konular, tüketicilerin karar süreçlerinde de etkisini göstermektedir. Tüketicilerin çevre konusunda farkındalık düzeyinin yükselmesi ve işletmelere yönelik beklentilerinin artması üzerine birçok işletme üretim sürecini yeşil pazarlama anlayışına uygun olarak yürütmeye başlamıştır. Bazı işletmeler ise çevreci uygulamalarını üretim düzeyinde bırakmamakta, işletmenin tüm fonksiyonlarını yeşil bir anlayışla yönetmeyi tercih etmektedirler.Yeşil uygulamalar dünyanın sürdürülebilirliği için hayati önem arz ederken, kurumsal itibar da işletmelerin sürdürülebilirliği için vazgeçilmez bir değerdir. Paydaşların kuruma dair algılamaları ve değerlendirmelerinin bir yansıması olan kurumsal itibarın kazanılması ve korunması oldukça zordur. Bu çalışmada günümüz işletmeleri için oldukça önemli olan kurumsal itibar ile yeşil uygulamaların ilişkisini incelemek amaçlanmıştır.Müşterilerin kurumsal itibar algısında çevreci faaliyetlerin etkisi olup olmadığını incelemek üzere çevreci ürün ve projelerinin görünürlüğü yüksek iki banka ve bu bankalar ile karşılaştırılmak üzere çevreci ürün ve projeleri olmayan iki banka daha belirlenmiş, bu dört bankanın müşterileri üzerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırma bulguları yorumlandığında, müşterilerin çevreci işletmelere yönelik kurumsal itibar algısının farklılaşmadığı ve bankacılık sektöründeki çevreci faaliyetlere ilişkin farkındalık düzeyinin düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Environment cases affect the decision process of consumers in recent years while global warming affects many aspects of our life. Many companies are operating their production process in accordance with green marketing concept upon the raising of consumers awareness about environment and increasing of expectations from companies. Furthermore, some of them are not only limiting their environmental activities at production stage but also directing all functions of company with green mentality.Green practices have vital importance for sustainability of the world while corporate reputation is an indispensable value for sustainability of companies. Gaining and keeping of the corporate reputation that is reflection of stakeholder?s perceptions and evaluations about the company is fairly difficult. Analyzing of relationship between highly important corporate reputation and green practices is intended in this study.To analyze green practices? effect on customers? perception of corporate reputation, the research is applied on customers of two banks equipped with high visibility of green products and projects and customers of other two ones that have no green products and projects. Research indications show that there is no difference between customers of green businesses and non-green businesses about perception of corporate reputation and the customers? awareness level for green practices is low in the banking sector.