Gagne'nin öğretim durumları modeline göre hazırlanan internet temelli öğretim uygulamasının ilköğretim bilişim teknolojileri dersinde öğrencilerin akademik başarılarına ve kalıcılığa etkisi
The effect of internet-based instruction application prepared basing on Gagne's instructional events model on academic achievement of students and continuance with in primary school communication technologies course
- Tez No: 327731
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. OĞUZ KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada Gagne'nin öğretim durumları modeli temel alınarak hazırlanan internet temelli öğretim uygulamasının ilköğretim yedinci sınıf bilişim teknolojileri dersinde öğrencilerin akademik başarılarına ve öğrenmenin kalıcılığına etkisi incelenmiştir.Deneysel araştırma desenlerinden öntest sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada deney grubunda internet temelli öğretim, kontrol grubunda ise mevcut öğretim yöntemi aracılığıyla beşinci basamak ?Yayıncılığa Başlıyorum? ünitesinin anlatımı yapılmış ve grupların akademik başarılar arasındaki fark araştırılmıştır.Çalışma 2011 ? 2012 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde Niğde il merkezinde bulunan Atatürk İlköğretim Okulunun 7-B ve 7-C şubeleri ile il milli eğitim müdürlüğünden gerekli izinler alınarak yürütülmüştür. Araştırmaya katılan deney grubunda 25, kontrol grubunda ise 21 öğrenci bulunmaktadır. Her iki grubun dersi araştırmacı tarafından yürütülmüş ve araştırma dört hafta sürmüştür. Uygulamanın başlangıcında ve bitiminde öğrencilere akademik başarı testi uygulanarak elde edilen veriler SPSS for Windows 11.5 paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışma grubunun sayıca az olması nedeniyle verilerin çözümlenmesinde parametrik olmayan istatistiksel yöntemler kullanılmıştır.Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre internet temelli öğretimin uygulandığı deney grubunun akademik başarısı istatistiksel açıdan anlamlı derecede artış gösterirken, kontrol grubunda anlamlı fark gözlenmemiştir. Ayrıca deney ve kontrol grupları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı ortaya çıkmıştır. Kalıcılık testi başarı puanları açısından ise deney grubunda yer alan öğrencilerin puanlarının kontrol grubundakilere göre istatistiksel açıdan anlamlı artış gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within this work, the effect of internet-based instruction application prepared basing on instructional events model of Gagne on academic achievement and continuance of learning through communication technologies course at 7th grade of primary school.Within this research, conducted by using pre-test post-test control grouped experimental design, `Introduction to Publishing? unit, fifth step was instructed via internet-based instruction for experimentation group and current instruction method for control group and difference between academic achievement of groups was research.Research was conducted with 7-B and 7-C classrooms in Nigde Atatürk Primary School during 2011-2012 education year, first term by getting permission from Nigde Provincial Directorate of National Education. There are 25 students in experimental group and 21 students in control group. Lessons of both groups were instructed by researcher and lasted for four weeks. Data gathered by application of achievement test both in the beginning and in the and of application was analyzed by using SPSS-11.5 program. Since there were few students within work-team, non-parametric statistic methods were used.In the end of the work, these conclusions were examined; while achievement of experimental group that internet-based instruction model was applied increased significantly, significance has not been observed within control group. In addition, the difference between experimental and control group is not significance. In terms of achievement scores continuance test, the scores of students within experimental group have increased significantly in terms of statistically than control groups.