Türk, Amerikan, İngiliz ve Fransız şirketlerinin web siteleri aracılığı ile gerçekleştirdikleri kurumsal sosyal sorumluluk iletişimi üzerine bir araştırma
A study on corporate social responsibility communication of Turkish, American, English and French companies through their corporate web sites
- Tez No: 327737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL İNAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, Türk, Amerikan, İngiliz ve Fransız şirketlerinin şirket Web siteleri üzerinden ne ölçüde Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) iletişimi gerçekleştirdiklerini ve bu iletişimin içeriğini karşılaştırmaktadır. Özellikle, bu çalışma şirket web sitelerindeki KSS ilkeleri (yaklaşımları), süreçleri ve paydaş konularını incelemektedir. Sonuçlar, dört farklı ülkedeki şirketlerin sosyal sorumluluk sahibi olarak tanınmak ve bu yönde çaba harcamak için aynı düzeyde istekli olmadıklarını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, Türk şirketlerinin, genel olarak KSS faaliyetlerinin web siteleri üzerinden iletişimini batılı şirketlere oranla daha az gerçekleştirdikleri sonucuna ulaşılmıştır. Buna rağmen spor müsabakaları ve takımlarına sponsor olmak, eğitim ve çevre konuları gibi bazı KSS konuları ve alanlarında Türk şirketlerinin web sitelerinde yoğun olarak içerik paylaşdıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study compares the extent and content of corporate communication about corporate social responsibility (CSR) in Turkey, The United States, The United Kingdom and France. In particular, the study investigated the nature of CSR principles (approaches), processes, and stake holder issues discussed in web pages. The results show that businesses in the four countries do not display the same eagerness to appear as socially responsible and employ diverse means to convey social responsibility images. The results show that Turkish companies are less eager to communicate their Corporate Social Responsibility initiatives on their websites compare to Western counterparts. Yet when it comes to communicating certain areas or subjects of CSR such as sponsorships of sport events or teams, education and environmental issues evidence was found that Turkish companies had huge amount of content related to these subjects on their corporate Webpages.