Resource consumption accounting and its application in a healthcare institution
Kaynak tüketim muhasebesi ve bir sağlık kurumunda uygulanması
  1. Tez No: 327736
  2. Yazar: HASAN ÖZYAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS NACİ TANIŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
İşletmeler günümüz küresel iş dünyasında rekabet avantajı sağlayabilmek için etkili bir maliyet sistemi kullanmalıdırlar. Geleneksel maliyet sistemleri özellikle hacim tabanlı olmalarından dolayı günümüz işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılayamamış ve işletmeleri yeni maliyet sistemleri arayışına itmiştir. Buna bağlı olarak Faaliyet Tabanlı Maliyetleme sistemi ortaya çıkmıştır. Bu sistemin atıl kapasiteyi dikkate almaması ve kısa vadeli kararlar için kullanılamaması Kaynak Tüketim Muhasebesi'nin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Yeni, detaylı ve geniş kapsamlı bir maliyet sistemi olan Kaynak Tüketim Muhasebesi, yöneticilerin hem kısa hem de uzun vadeli kararlar almasına imkân tanımaktadır. Ayrıca işletmelere hem faaliyetler hem de kaynaklar için bakış açısı kazandırdığından atıl kapasiteyi gözler önüne sermektedir. Bu çalışma ile Kaynak Tüketim Muhasebesi'nin etkinliğinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmada uzun vadeli kararların alınmasını sağlayacak güvenilir bilgiler elde edilmiştir. Buna ek olarak piyasadaki en düşük fiyatın belirlenmesini sağlayarak rekabet avantajını arttırabilecek kısa vadeli maliyet bilgilerine de ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the current global environment, businesses must use an efficient cost system in order to develop a competitive advantage. A traditional cost system does not produce accurate information since it considers a volume based allocation procedure. As a result, Activity Based Costing System has been developed. However, this system cannot reveal the unused capacity. In addition, this system cannot be used to make short-run decisions. Thus, a new cost system, Resource Consumption Accounting, has emerged. The Resource Consumption Accounting is a new and detailed system which provides opportunities to managers to make both short- and long-run decisions. This system also shows the unused capacity by using both activity-based and process-based perspectives. Accordingly, this study aimed to reveal the effectiveness of the Resource Consumption Accounting. In this regard, reliable data were obtained to make long-run decisions. The short-run cost data that can be used to improve the competitive advantage were also obtained.