Siyasal kampanyalarda kişilerarası iletişim yöntemi olan 'yüz yüze oy toplama (door to door canvassing)' ve seçmen üzerindeki etkisi: AKP örneği
'Face to face vote request (door to door canvassing)' which is a method of interpersonal communication in political campaigns and its effect on voter: AKP case
- Tez No: 327888
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT İHSAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda, siyasal kampanyaların, hem ülkemizde hem de farklı ülkelerde uygulanış yöntem ve teknikleri bakımından bireysel temas anlayışına önem verdiğini görmekteyiz. Kişilerarası iletişim bilimi, bireysel etkileşimlerin siyasal kampanya iletişim sürecinde çeşitli yöntemlerle uygulanarak siyasal kampanyaların başarıya ulaşmasında etkili olmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde siyasal kampanya iletişim sürecinde bir kişilerarası iletişim yöntemi olan yüz yüze oy toplama yönteminin uygulanışı ve seçmen üzerindeki etkisi anlatılmaya çalışılmıştır. Örnek olay olarak AKP'nin yüz yüze oy toplama uygulamaları incelenmiş ve seçmen üzerinde hem katılımı arttırmada hem de seçmen bağlılığını korumada oldukça etkili bir yöntem olduğu görüşü saptanmıştır.Anahtar Kelimeler :Siyasal Kampanyalar, Kişilerarası iletişim, Yüz- Yüze Oy Toplama
Özet (Çeviri)
In the recent years, political campaigns both in other countries and in our country are focusing on personal contact by using methodological and technical practices. Interpersonal Communication as a science puts emphasis on personal contact issue in the process of political campaign communication in order to make a political campaign successfull. In this thesis, in our country, the usagae of face to face vote request which is a method of interpersonal communicatıon and its effect on voter has been examined. As a case study, AKP's practices of face to face vote request method and its effect on voter has been searched and it is found that the method is effectig the voter in the terms of participation and dependency.Keywords :Political Campaigns, Interpersonal Communication, Face to Face Vote Request