İletişim bilimleri bağlamında sosyal medya ve sosyo-kültürel değişim
Social media and socio-cultural change in the context of communication sciences
  1. Tez No: 327889
  2. Yazar: İŞVECAN NUR ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kişisel bilgisayarın insan hayatına girmesi ve bunların birbirine bağlanması düşüncesiyle internetin bulunuşu ve Web 2.0'a geçiş sosyal medyanın doğumunu sağladı. Sosyal medya çok hızlı bir şekilde insanların hayatlarına yerleşti. Milyonların kullandığı Facebook, Twitter ve diğer birçok sosyal medya sitesi bireylerin ve toplumların iletişimini sağladı, bilgiye hızlı ulaşma imkanı verdi, farklı seslerin ortaya çıkmasına destek oldu. Sosyal medya ile toplumsal değişimler yaşanmaya başladı. İnsanların sosyal medyada gruplar kurup organize olmaları, sosyal hareketleri beraberinde getirdi. Türkiye de sosyal medyayı aktif olarak kullanarak, sosyal medyanın getirdiği değişimi bütün dünya gibi yaşamaktadır. Bu çalışma ile sosyal medya olumlu ve olumsuz yanları ile iletişim bilimleri bağlamında ele alınmış, toplumlar ve bireyler üzerindeki sosyo ? kültürel değişimler çalışılmıştır. Sosyal medya internetin sağladığı önemli bir iletişim aracıdır ve her gün gelişmekte, değişmektedir.
Özet (Çeviri)
With the beginning of the entrance of personal computers in human lives and the invention of internet through the idea of connecting all computers to each other and transaction of Web 2.0 gave birth to social media. Social media took place in the human?s life very fast. Today, millions of people are using social media web sites like Facebook, Twitter and social media and that provides a communication among individuals and communities, different voices to be heard. People has access to information more quickly. With the social media, social changes started to occur. People started to get together on the social networks and created groups. This brought social movements along. Turkey is also using social media actively and affected just like the rest of the world from the change that social media had brought. In this study, the positive and negative aspects of social media are discussed in the context of the communication sciences and socio-cultural changes on communities and individuals were studied. Social media is an important means of communication provided by the internet. It is changing and improving every day.