Türkiye'de yeni iletişim ortamları, aktörler ve bilginin toplumsal kökenleri: Cüneyt Özdemir örneği
New media, social actors and social origins of information in Turkey for example: Cüneyt Ozdemir
  1. Tez No: 327911
  2. Yazar: SÜMRAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilgi sosyolojisine göre toplumsal gerçeklik hakkındaki bilgilerimiz bulunduğumuz toplum yapısı ve tarihsel koşullardan ayrı tutulamaz. Bugünün toplum yapısında ve özellikle Türkiye'de teknolojiye yapılan vurgu toplumu belirleyen en önemli faktörlerden birisi haline gelmiştir. Bu vurgu habercilikte de kendini göstermektedir. Bu açıdan öznel haber değerlerini benimsemiş, kentli yeni orta sınıf ve teknolojik iyimserlik gösteren aktörlerin yeni medya ortamları aracılığıyla aktardıkları enformasyon, yeni bir habercilik türünü gündeme getirmektedir.Anahtar Kelimeler : Bilgi, Bilgi Toplumu, Yeni Orta Sınıf, Yeni iletisim Ortamları, Teknolojik İyimserlik
Özet (Çeviri)
According to information sociology, our knowledge on social reality cannot be separated from social structure or historical circumstances we are situated in. Regarding today's Turkey, emphasis on technology has been one of the most important drivers in determining social structure. Technology being the milestone in social structure, it surely has its effects on news/ reporting as well. Due to this factor, the new urban middle class has adopted the term subjective reporting and a new reporting genre have been created by reporters following the technologic optimism in new media areas.eywords :Knowledge, Knowledge Society, New Media, The New Urban Middle Class, Tecnologic Optimism