Fatma Aliye, Halide Edip Adıvar ve Nermin Abadan Unat'ın eserlerinde oryantalizmin etkisi ve kadın
Orientalism effect and woman in Fatma Aliye, Halide Edip Adivar and Nermin Abadan Unat's workings
- Tez No: 327912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma oryantalist bakış açısının düşünce dünyamız üzerindeki etkilerini, kadın konusu üzerinden ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada Batıcılık, Türkçülük ve İslamcılık akımlarının Oryantalizmden etkilendiği savunulmaktadır. Bu üç akımın kadın temsilcilerinin eserlerinde, özellikle İslam ve kadın hakkındaki görüşleri üzerinden oryantalist bakış açısının izleri sürülmüştür. İslamcılığı temsilen Fatma Aliye, Türkçülüğü temsilen Halide Edip Adıvar ve Batıcılığı temsilen Nermin Abadan Unat'ın eserleri incelenmiştir ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:İlk olarak, farklı dönemlerde yaşayan yazarların aynı konu başlıklarını farklı şekillerde ele aldığı sonucuna ulaşılmıştır.İkinci olarak, Fatma Aliye oryantalist eleştiriler karşısında İslam'ı savunurken bile oryantalizmin etkisinden kurtulamamış, İslam'ın aslında Batılı değerlerle örtüştüğünü ileri sürmüştür. Halide Edib dışarıdan bir oryantalist gibi yazdığı eserlerinde toplumdaki sorunlara çözüm önerileri olarak Batı'dan ve eski Türklerden örnekler vermiştir. Nermin Abadan Unat dini temel dinamikleriyle eleştirirken, İslam'ı gericilik olarak gören anlayışıyla, oryantalist bakış açısında zirveyi temsil etmektedir.Sonuç olarak Batılı düşünce tarzını kendi düşünce dünyamıza adapte etmeyi başaramadık. Batılılaşma süreci kendi değerlerimize karşı oryantalistleşen aydınları ortaya çıkarmıştır.Anahtar Kelimeler : Oryantalist, Türkçülük, İslamcılık, Batılılaşma, Kadınlar
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate the impact of orientalist perspective on our intellectual world. It is argued that flows of Westernism, Turkism and Islamism are influenced by Orientalism. Impact of orientalism is traced in the works of the representatives of the three flows, in particular through ideas about Islam and women. The following conclusions were reached from the study on the works of Fatma Aliye, Halide Edip Adıvar and Nermin Abadan Unat, as representatives of Islamism, Turkism and Westernism, respectively:First of all, the authors discussed the same topics in different waysSecond, while defending Islam, Fatma Aliye could not get over the impact of orientalism and argued that in fact Islam overlaps with Western values. Edip, like an outsider orientalist, gave examples of the West and the old Turks as solutions to the problems. Unat, criticizing the basic dynamics of the religion, represents the ultimate orientalist perspective.As a result, we were not able to adapt the Western way of thinking to our intellectual world. Westernization process revealed intellectuals, having orientalist perspective, against their own values.Key Words : Orientalist, Turkism, Islamism, Westernization, Women