5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'na göre bütçenin denetimi
Budget Auditing in the context of the law of the public finance administration and the control (No.5018)
- Tez No: 327910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ALGANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Türk kamu mali yönetim sisteminin temelini oluşturan ve yaklaşık 80 yıl yürürlükte kalan 1050 sayılı Muhasebe-i Umumiye Kanunu, günümüzün değişen ve gelişen koşullarına ayak uyduramamış ve yetersiz kalmıştır. Bu durum, kamu mali yönetim sistemimizin yeniden ele alınıp gözden geçirilmesine vesile olmuş ve yapılan çalışmalar neticesinde, uluslararası norm ve standartlara uygun 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ihdas edilmiştir.5018 sayılı Kanun ile birlikte bütçe denetimi, iç kontrol ve dış denetim şeklinde iki temel başlık altında toplanmıştır. İç kontrol sistemi, kurumların amaçlarına ulaşması ve geleceğin risk ve belirsizliklerinin önlenmesi noktasında gerekli başarının sağlanabilmesi için uygulanan bir müessese olup, ön mali kontrol ve iç denetim uygulamalarından oluşmaktadır. Dış denetim ise bütçe uygulaması sona erdikten sonra bağımsız bir kurum olan ve Meclis adına denetim yapmakla sorumlu Sayıştay tarafından gerçekleştirilmektedir. İç kontrol ve dış denetimden farklı olarak yasama denetimi ise bütçe hakkının bir sonucu olarak bütçenin hem uygulama aşamasında hem de uygulama sonrasında parlamento tarafından gerçekleştirilmektedir.Bu çalışmanın amacı, bütçe denetimini 5018 sayılı Kanun çerçevesinde irdelemek ve analiz etmektir.Anahtar Kelimeler : Bütçe, Bütçe Denetimi, Bütçe Kontrolü
Özet (Çeviri)
General Accounting Law number 1050 which forms the basis for the Turkish public finance management system and which has been in force for about 80 years could not pace with today's changing and developing conditions and proved to be insufficient to meet the needs of modern times. In consequence to this fact our public finance management system has been reviewed and as a result of the conducted studies in the said field Law number 5018 of Public Finance Management and Control has been established to meet international norms and standards.With the introduction of Law number 5018, budget auditing is evaluated under two subtitles as internal control and external auditing. The internal control system is applied to obtain the required success to the point that the institutions will be able to meet their predefined targets and that the future risks and uncertainties will be prevented and includes financial pre-control and internal auditing. On the other hand external auditing is performed after the budget implementation is over by the Court of Accounts which is an independent organization and authorized to conduct audits on behalf of Grand National Assembly of Turkey. Different from internal control and external auditing legislative auditing is performed, as a result of budget right, both during and after budget implementation by the parliament through the application of various tools.The object of this study is to scrutinize and analyze budget auditing within the context of Law number 5018.Keywords : Budget,Budget Auditing,Budget Control