Eklampsi ve preeklampsi olgularında endotelin-1 ve fibronektin seviyelerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 32805
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
44 ÖZET Aralık 1993-Eylül 1994 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda tedavi gören 10 eklampsili, 18 preeklampsili, 11 kronik hipertansiyonlu gebe ve 24 sağlıklı gebe ile 18 sağlıklı gebe olmayan olgu çalışma kapsamına alındı. Tüm olgular fundoskopik tetkik, sistolik ve diastolik kan basıncı ölçümü, BUN, kreatinin, ürik asit, karaciğer enzimleri, kan şekeri, plazma protein ve albümini, bilirubinler, hematokrit, hemoglobin seviyelerinin ölçümü, beyaz küre ve trombosit sayımı, periferik yayma, USG ve NST takipleri ile değerlendirildi. Travaydan önce plazma endotelin-1 ve plazma fibronektin seviyelerinin ölçümü için venöz kan örnekleri alındı. Fibronektin seviyeleri turbidimetrik-immunoassay, ET-1 seviyeleri ise RIA yöntemleri ile ölçüldü. Preeklampsili ve eklampsili olgularda gebe ve gebe olmayan sağlıklı olgulara göre endotelin-1 ve fibronektin seviyelerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede yükseldiği gözlendi. Kronik hipertansiyonlu olgularda plazma fibronektin seviyeleri gebe ve gebe olmayan sağlıklı olgulara göre anlamlı derecede yüksek iken endotelin-1 seviyeleri anlamlı farklılık göstermedi.Yine eklampsili ve preeklampsili olgularımızda hem fibronektin hemde endotelin-1 düzeyleri ile ortalama kan basıncı ve ürik asit değerleri arasında pozitif korelasyon bulundu. Kronik hipertansiyonlu olgularda plazma endotelin-1 ve fibronektin seviyeleri ile ürik asit arasında anlamlı pozitif korelasyon varken. MAP değerleri arasında anlamlı ilişki tespit edilmedi. Endotelin-1 ve fibronektin değerleri arasında tespit edilen pozitif korelasyon eklampsili, preeklampsili ve kronik hipertansiyonlu olgu gruplarında mevcuttu. Yükselmiş plazma endotelin-1 ve plazma fibronektin düzeylerinin artmış endotelyal hasarı gösterebileceği ve eklampsi ve preeklampsi patogenezinde rol alabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY This study includes 10 pregnant women with eclamptic toxemia, 18 with preeclamptic toxemia, 11 with chronic hypertension, 24 control pregnant women, and 18 control nonpregnant women in Atatürk University Department of Obstetrics and Gynecology between December 1993- September 1994. All subjects were evaluated with respect to ultrasonography, Non-stress test, ophthalmologic examination, systolic and diastolic blood pressures.serum creatinine, uric acid, liver enzymes, total and direct bilirubin, total protein, albumin, glucose, and blood urea nitrogen levels.PAP smear, serology for TORCH and syphilis.HBs Ag(Hepatitis B), a complete blood count with examination of the peripheral smear.blood type.Rh.and Coombs' determinations. Fibronectin and endothelin-1 levels were measured in the plasma samples obtained from the patients in prelabor phase. Plasma fibronectin and endotelin-1 levels were quantified by immunoturbidimetric analysis and radioimmunoassay methods, respectively. The mean plasma fibronectin and endothelin-1 levels among the women with preeclampsia and eclampsia were significantly higher than those of the control pregnant and nonpregnant women. While in the cases with chronic hypertension the mean plasma fibronectin levels were significantly higher than control pregnant and nonpregnant women, plazma endothelin-1 levels were insignificant. In the patients with preeclampsia and eclampsia, there were statistically significant positive correlation between plasma endothelin-1 levels, and uric acid, plasma endothelin-1 levels and mean arterial blood pressure, plasma fibronectin levels and the mean arterial blood pressure, and plasma fibronectin levels and uric acid. Again, there were positive correlation between plasma endothelin-1 levels and uric acid, and fibronectin levels and uric acid in the chronic hypertensive group. However, there were not correlation between plasma endothelin-1 levels and MAP, and fibronectin levels and MAP in this group. In the preeclamptic, eclamptic and chronic hypertensive groups, plasma fibronectin levels showed a positive correlation with plasma endothelin-1 levels. We concluded that increased endothelin-1 and fibronectin levels may be a marker for increased endothelial damage and may play a role in the pathogenesis of preeclampsia and eclampsia.