Ovulasyon indüksiyonunda klomifen sitrat'ın üç gün kullanımının, klasik beş günlük tedavi ile karşılaştırılması
Comparison of a three day clomiphene citrate regimen with the standard five day regimen
- Tez No: 32811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT GÜRSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
35 Bu çalışmada, ovulasyon indüksiyonunda klomifen sitratın 3 gün sûreyle 50 mg/gün dozda kullanımı, klasik 5 gün süreyle 50 mg/gün kullanımı ile klinik ve hormonal veriler değerlendirilerek karşılaştınlmıştır. Hasta gruplarım yeterli endojen estrojeni olan, ovulasyon problemi tespit edilen 56 hasta oluşturdu. 28 hastaya (Grup I) spontan veya indüklenmiş uterin kanamayı takip eden 3. günden başlayarak 3 gün süreyle 50 mg/gün CC tedavisi verildi. Diğer gruba da (Grup D) yine spontan veya indüklenmiş uterin kanamayı takip eden 3. günden başlayarak 5 gün sureyle 50 mg/gün CC tedavisi verildi (n=28). Grup I de hastalar toplam 63, Grup II de toplam 40 siklus boyunca takip edildiler. Her iki gruptaki hastaların yaş, gravida, parite ve adet düzenleri benzerdi (p>0.05). Her iki grup hastanın siklusun 11. gününde ölçülen serum estradiol değerleri arasında (Grup 1:261.66 ± 183.45 pg/ml, Grup E: 299.66 ± 166.25 pg/ml) anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0.05). Grup II nin siklusun 14.gününde ve ovulasyonu takip eden 7. günde ölçülen estradiol düzeyleri (E-14: 338.25 ± 350.60 pg/mL E-21: 310.76 ± 171.05 pg/ml), Grup Te oranla ( E-14: 229.77 ± 156.05 pg/ml, E-21: 217.30 ± 114.95 pg/ml ) anlamlı olarak yüksek bulundu (p0.05). Grup I de siklusun 14. gününde transvajinal ultrasonografi ile ölçülen endometriyum kalınlığı (10.30 ± 1.39 mm), Grup II ye oranla (9.52 ± 1.96 mm) anlamlı yüksek bulundu (p0.05). Grup I hastalarda 15 mm'den büyük follikül sayısı ile E-II, E-14, E-21, P-21 düzeyleri, endometriyum kalınlığı, folliküler ve lutcal faz uzunluktan arasında anlamlı korelasyonlar saptanırken (p0.05). Her iki grup hastada da siklusun 14. gününde ölçülen estradiol düzeyleri ile E- 21, P-21 düzeyleri arasında anlamlı korelasyon gözlendi (p0.05). Her iki grupta da endometrial kalınlık folliküler faz uzunluğu ile anlamlı korele idi (p0.05). Grup I deki siklusların %82.53'ü, grup II deki sikluslararası ise %95'inde ovulasyon tespit edilmiştir. Ovulatuvar hastaların Grup Fde %42.10*u, Grup II de ise %15.38'i gebe kaldı.37 Bu bulguların ışığı altında, klomifen sitratın olası peıiferik antiestrojenik etkilerinin azaltılabilmesi amacıyla tedaviye başlangıç dozu olarak klasik 5 gün, 50mg/gün doz yerine 3 gön, 50 mg/gün verilmesi başardı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a three day 50 mg/day clomiphene citrate therapy is compared with the standard 5 day 50 mg/day protocols with respect to the clinical and hormonal parameters. Fiftysix normogonadotropic, normoestrogenic women with ovulatory dysfunction are included in this study. Twentyeight of the patients (Group I) recieved 50 mg/day clomiphene citrate for 3 days whereas others (Group H) received 50 mg/day clomiphene citrate for 5 days. Sixrythree cycles in Group I and 40 cycles in Group II were monitored during the study. Mean ages, gravidas, paritas and menstruel histories were similar (p>0.05). There was no statistically significant difference between serum estradiol levels measured on day 11 of the cycle. (Group I: 261.66 ± 183.45 pg/ml, Group II: 299.66 ± 166.25 pg/ml, p>0.05). Serum estradiol levels of Group II patients were significantly higher than Group I patients when measured on day 14 of the cycle ( Group I: 229.77 ± 156.05 pg/nd, Group II: 331.25 ± 350.60 pg/ml, p«0.05) and 7 days after the day of ovulation ( Group I: 217.30 ± 114.95 pg/ml, Group II: 310.76 ± 171.05 pg/ml, p0.05). Endometrial thickness measured on day 14 of the cycle by transvaginal ultrasonography was significantly higher in Group I (10.30 ± 1.39 mm) when compared with Group ft patients (9.52 ± 1.96 mm) (p0.05). In both groups there were significant correlations between serum estradiol levels measured on day 11 of the cycle (E-ll) and E-14, E-21, P-21 levels (p0.05).