Sığırda embriyo transferi
Embryo transfer in cattle
- Tez No: 5913
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL AŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
iil ÖZET Yüksek Lisans Tezi SI?IRDA EMBRİYO TRANSFERİ Ayşenur ALP Ankara Üniversitesi ten Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Er. Yücel AŞKEN 1989, Sayfa: 159 jüri: Prof.Dr.Yücel AŞKIN Prof.Dr. Ayhan EIÎÇİN Prof. Dr. Mustafa KAYMAKÇI Bu tez, sığırda embriyo transferine ait araş tırmaları derlemeyi amaçlamıştır. Bu amaca yönelik olarak alıcı ve verici hayvanların seçimi, alıcı ve vericiler arasında kızgınlığın senkronizasyonu, sü- perovulasyon, embriyoların toplanması, embriyoları toplama ve saklama vasatları, embriyoların toplan ması ve transferindeki başarıyı etkileyen faktörler hakkında geniş bir özet verilmiştir. Ayrıca üreme verimliliğini artırmada önemli bir yöntem olan bu uygulamanın ülkemiz koşullarında uygulanabilme ola nakları tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Sığır, bovine, senkronizasyon, süperovulasyon, embriyoların toplanması, embriyoların trans feri, in vitro fertilizasyon.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT MasteiB Thesis EMBRYO TRANSFER IH CATTDE Ayşenur ALP Ankara University Graduate School of natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Yücel AŞKIN 1989, Page: 159 Jury: Prof.Dr. Yücel AŞKIN Prof.Dr. Ayhan ELÎÇÎH Prof.Dr. Mustafa KAYMAKÇI This thesis was aimea at reviewing of the studies related to the embriyo transfer in cattle. 3Por this purpose, an extensive outline of the selec tion of donors and recipients, synchronization of estrus between donors and recipients, super ovulation, media for recovery and storage of embryos and the factors affecting the success in the recovery and transfer of the embryos was given. In addition, the applicability of this important method to increase the efficiency in reproduction in Turkey was discus sed. KEY WORDS: Cattle, bovine, synchronization, super ovulation, recovery of embryos, embryo transfer, in vitro fertilization.