Bitlis Eren Üniversitesinde görev yapan akademik personelin rekreatif tercihleri ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
To examine recreative preferences and physical activity levels of academic staff working Bitlis Eren University
- Tez No: 328123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite akademik personelinin yaptıkları serbest zamanetkinlikleri ve bu etkinlikleri yapma sıklıkları ile akademisyenlerin fiziksel aktivite düzeylerini belirlemekti. Bunun yanında spor yapmanın akademik personelin sağlık seviyesi ve iş verimliliğine etkilerinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmaya Bitlis Eren Üniversitesinde görev yapan toplam 244 akademik personel katılmıştır. Katılımcıların serbest zaman etkinliklerini tespit etmek için Tel (2007) tarafından geliştirilen serbest zaman-serbest zaman ve spor anketi kullanılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeylerini belirlenmek için de Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 15.0 for Windows programında One-Sample Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U testi, KruskalWallis varyans analizi, Ki-Kare (X2) ve frekans analizleri kullanılmıştır.Araştırmanın sonunda araştırmaya katılan akademik personelin boş zaman etkinliklerine katılmama nedenlerinin başında `?tesis ve araç-gereçlerin yetersiz olmasının?? geldiği, boş zamanları değerlendirmek için üniversiteden beklentilerin başında ise `?üniversitedeki sportif faaliyet ve organizasyonların desteklenmesinin?? geldiği belirlenmiştir. Araştırmaya katılan akademik personelin sporu `?sağlıklı yaşam sürdürmek için? ve ?sporu sevdikleri?? için yaptıkları belirlenmiştir. Akademisyenlerin spor çalışmalarını yaptıkları yerlerin başında da Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı olan spor tesislerinin geldiği belirlenmiştir.Araştırmaya katılan akademik personelin yaptıkları serbest zaman etkinlikleri ve bu etkinlikleri yapma sıklıkları arasında cinsiyet, yaş, aylık ortalama gelir, girilen ders saati ve akademik unvana göre istatistiksel olarak anlamlı fark vardır (p0,05). Araştırmaya katılan akademik personelin %31,5?inin inaktif, %32,6?sının minimal aktif, %36?sının da çok aktif fiziksel aktivite düzeyinde oldukları belirlenmiştir. Akademik personelin yaş ve cinsiyet özellikleri ile haftalık MET değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Benzer şekilde akademik personelin akademik unvanları, idari görevi ya da gönüllü işe sahip olma durumları ile haftalık MET değerleri arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine free time activities performed by academic staff and execution frequency of this activities with physical activity levels of academicians. In addition to, to examine effects of making sport on healty level and job productivity of academicians was aimed, too. Totally 244 academic staffs working Bitlis Eren University were joined in research. Free time-free time and sport survey developed by Tel (2007) was used to determine free time activities of participants. International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) was used to determine physical activity levels of participants. One-Sample Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis variance analyze, Chi-Square (X2) test and frequency analyzes in SPSS 15.0 for Windows program were used in analyze of data obtained.End of research, it was determined that ?facility and equipment is inadequate? was came at the head of nonattendance reasons to free time activities of academic staff joined in research, ?to support sportive activity and organizations in university? was came at the head of expectations from university to evaluate free times. It was determined that academic staff joined in research makes sport to go on healty life and makes for they like sport. It was determined that sport facilities dependent on Youth Services and Sport Country Management was came at the head of fields made sport workouts by academicians. There was statistically significant difference between free time activities performed by academic staff and execution frequency of this activities as gender, age, monthly mean income, entered lesson time and academic position (p0,05). It was determined that %31,5 inactive, %32,6 mimimal active, %36 very active in physical activity level of academic staff joined in research. It was determined that there was no statistically significant difference between weekly MET values with age and gender features of academic staff (p>0,05). Similary to, it was determined that there was no statistically significant difference between weekly MET values with academic position, management task or having voluntary jog state of academic staff (p>0,05).