Sentetik bir broiler damızlık hattının orijinal damızlık sürü ile kuluçka ve broiler performansı yönünden karşılaştırılması
Comparison of hatching and broiler performance between a syntheti?c broiler parent stocks and its original parent stocks
- Tez No: 328184
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, Hatayda bulunan bir damızlık üretim işletmesinde aynı koşullarda yetiştirilen orijinal ve sentetik olarak adlandırılan iki broiler damızlık sürüsünden kuluçkacılık yumurta temin edilmiştir. Söz konusu işletmede damızlık sürülerinde çıkan kaçak cinsiyetteki bireylerden yararlanarak elde edilen sentetik damızlık sürüsünde 5 yıl süreyle seleksiyon uygulanmıştır. Hem orijinal hemde sentetik genotip grubu sürülerinin 32. haftalık anaçlarından elde edilen kuluçkacılık yumurtalar araştırmanın yumurta materyalini oluşturmuştur. Denemede iki genotip grubunun kuluçka sonuçları ve broiler performans dağerleri mukayese edilmiştir. Denemenin sonunda kuluçka özellikler (döllülük,kuluçka randımanı, çıkış gücü ve ölüm oranları) bakımından iki grub arasındakı farklılılar önemli bulunmamıştır (p> 0.05). Broiler performansı özellikleri; bakımından canlı ağırlık orijinal genotip grubunda sentetik gruba göre ilk haftadan itibaren önemli seviyede yüksek tespit edilmiştir (p> 0.05). Yem dönüşüm oranı iki grup arasında 1. hafta aynı, 2 haftadan sonra ise iki grup arasındaki farklılıklar orijinal grub lehine istatistik olarak önemli bulunmuştur (p > 0.05) .
Özet (Çeviri)
In this study, hatching eggs were used from two broiler breeder flocks, which were original and synthetic, in a commercial breeder company in Hatay in Turkey. The synthetic group was obtained from sex errors from parent stocks of original group and was selected for 5 years. Three hundreds hatching eggs were obtained from 32-wk old synthetic and original broiler breeder flocks. After 504 h of incubation cheeks were weighted individually and send to broiler house. There was no significant difference between two groups on fertility, hatchability and hatch of fertile eggs.