Etlik piliçlerde bitkisel kökenli aromataz inhibitörlerinin in ovo enjeksiyonunun eşey manipülasyonu ve kuluçka performansı üzerine etkileri
Effects of in ovo injection of plant-derived aromatase inhibitors on sex manipulation and hatchability in broilers
- Tez No: 940270
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER HAKAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu derlemede, faklı sentetik aromataz inhibitörleri ve bitkisel aromataz inhibitörlerinin in ovo enjeksiyon yöntemiyle embriyonun ilgili sitelerine uygulanmasının etlik civcivlerde eşey manipülasyonu ve kuluçka performansı üzerine olası etkilerinin incelendiği araştırmalar tartışılmaktadır. Derlemenin yapılacak olan araştırmaya teorik ve metodolojik bir temel oluşturma amacıyla yazıldığı göz önünde bulundurulduğunda, bir deneme deseni önerilmelidir ve önerilen deneme deseni tasarımı özetle şu şekildedir: Çalışmanın materyali 300 adet etlik damızlık yumurtadan oluşabilir. Döllü yumurtalar biri kontrol olmak üzere 5 muamele grubuna ayrılarak kuluçka makinasına yerleştirilmelidir. İnkübasyonun 5. gününde albümin içine su (negatif kontrol), yeşil çay ekstraktı, tamoksifen ve yeşil çay ekstraktı+tamoksifen karışımı enjekte edilmelidir. Kuluçka dönemi sonunda (21. gün) cinsiyeti belirlemek amacıyla civcivlerde kanat tüy uzunluğu yöntemine göre cinsiyet ayrımı yapılmalıdır ayrıca birincil ve ikincil eşey özelliklerinin yanı sıra morfolojik özellikler, oransal simetri embriyonik ölüm oranı, embriyo ölüm zamanı, kuluçka randımanı, çıkış gücü gibi temel kuluçka performans değerlendirmeleri yapılması önerilmektedir. Elde edilen bulgular, muamele gruplarının büyüme, gelişim ve cinsiyet belirlemedeki etkilerini anlamak adına önemli bilgiler sunabilir. Bu deneme makalesi ışığında hayata geçirilecek çalışmanın, sonucunda ortaya çıkacak veriler hem akademik hem de ticari olarak etlik piliç yetiştiriciliğinde kullanılabilecek yenilikçi yaklaşımlar geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This review discusses research investigating the possible effects of in ovo injection of different synthetic aromatase inhibitors and herbal aromatase inhibitors into the relevant sites of the embryo on sexual manipulation and hatching performance in broiler chicks. Considering that the review is written to provide a theoretical and methodological basis for the research to be carried out, an experimental design should be proposed and the proposed experimental design design is summarised as follows: The material of the study may consist of 300 broiler breeder eggs. Fertilised eggs should be divided into 5 treatment groups, one of which is control, and placed in the incubator. On the 5th day of incubation, water (negative control), green tea extract, tamoxifen and green tea extract + tamoxifen mixture should be injected into the albumin. At the end of the incubation period (day 21), sexing should be performed according to wing feather length method in order to determine the sex of the chicks, and it is recommended to perform basic hatching performance evaluations such as morphological characteristics, proportional symmetry, embryonic mortality rate, embryo mortality time, hatchability, hatchability as well as primary and secondary sex characteristics. The findings may provide important information to understand the effects of treatment groups on growth, development and sex determination. The data that will emerge as a result of the study, which will be implemented in the light of this pilot article, may contribute to the development of innovative approaches that can be used both academically and commercially in broiler breeding.