Tavuklarda marek hastalığının snp genetik markerlerinden yararlanılarak araştırılması
Identification of genetic resistance to marek's disease in chicken using snp markers
- Tez No: 328185
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tavukçuluk endüstrisini tehdit eden hastalıklardan birisi olan Marek Hastalığı (MH), alfa-herpesviruslerden olan MHV (Marek Hastalık Virusu)'nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Marek Hastalığı ile mücadelede başlıca yöntem günlük civcivlerin aşılanmasıdır. Aşılama sonucunda bağışıklık sisteminde meydana gelen yetersizlikler nedeniyle, MH ile mücadelede diğer bir yöntem Marek Hastalığı'na genetik olarak dirençli tavukların yetiştirilmesidir. Bu çalışmada, allele özgü gen ifadesi (ASE; allele- specific expression) tekniği kullanılarak tavuklarda ENO1, TPT1, RBBP4 ve CD79B genlerinin MH'na karşı dayanıklılığa katkı sağlayıp sağlamadığı araştırılmıştır. Araştırmada, materyal olarak Amerika Tarım Bakanlığı (USDA; United States Department of Agriculture) Kanatlı Hastalıkları ve Kanser Laboratuarı (ADOL; Avian Disease and Oncology Laboratory)'nda yetiştirilen MH'na dayanıklı (hat 6) ve duyarlı (hat 7) hatların resiprokal melezlenmesi sonucunda elde edilen F1 dölleri kullanılmıştır. Tavukların bursa Fabricius, timus ve dalak organlarından RNA izole edilmiş ve pyrosequencing yöntemi ile herbir allelin ekspresyon seviyelerine bakılmıştır. Araştırma sonucunda, CD79B geninin MHV enfeksiyonundan sorumlu bir cis-acting elemente sahip olduğu ve büyüme hormonu (GH1, growth hormone) geniyle birlikte Marek hastalığına karşı dayanıklılığa katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Marek?s disease (MD), one of the most threatening disease to poultry industry, is contagious disease of domestic chickens induced by the Marek?s disease virus (MDV), a highly infectious and naturally oncogenic alphaherpesvirus. Enhancing genetic resistance to MD in poultry is an attractive method to augment MD vaccines, which protect against MD but do not prevent MDV replication and horizontal spread. Besides, the other method for avoiding from MD is to breed the chickens that are resistance to MD. In this initial study, ENO1, TPT1, RBBP4 and CD79B genes in chicken were screened whether they played a role in resistance to MD by using allele-specific expression (ASE). The F1 progeny from reciprocal intermatings of highly inbred chicken lines 6 (MD resistant) and 7 (MD susceptible), reared in USDA-ADOL (United States Department of Agriculture, Avian Disease and Oncology Laboratory), were sampled for this study. RNA was isolated from 3 tissues (bursa Fabricius, thymus, and spleen) and the relative expression levels of each allele were monitored by using pyrosequencing method. Our results suggest that CD79B has a cis-acting regulatory element that responds to MDV infection and probably cooperates with GH1 in conferring genetic resistance to MD.