Lityum iyon pillerde yeni organik polimerler
Novel organic polymers in lithium-ion batteries
  1. Tez No: 328191
  2. Yazar: EMRE BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖKTEMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Lityum temelli pillerin kapasitesini katotta kullanılan katot aktif maddeleri belirlemektedir. Günümüzde ticari olarak kullanılan tüm pillerde katot aktif maddesi olarak LiCoO2 ve LiFePO4 gibi Lityum bileşikleri kullanılmaktadır. Ancak bu bileşiklerin her birinin farklı özellikler gösterdiği avantaj ve dezavantajlar barındırdığı bilinmektedir.Katot aktif bileşiği olarak organik polimerlerin kullanılmasını içeren bu tezde radikal aktif merkez içeren 2,2,6,6-tetrametil piperidin-N-oksit (TEMPO) molekülü organik polimerlerde sübstitüent olarak kullanılmıştır. Pilde gerçekleşen elektrokimyasal reaksiyon TEMPO molekülünde bulunan tek elektronun redoks reaksiyonu sayesinde gerçekleşmekte ve pilin şarj ve deşarj süresine doğrudan etki etmektedir.Tez kapsamında katot aktif bileşiği olarak TEMPO sübstitüe bileşikler sentezlenmiş, elektrokimyasal özellikleri ve pil özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Capacities, distinctive characteristic item of Lithium based batteries, are depended upon cathode active materials. Recently, all Lithium based batteries in markets widely use lithium compounds like LiCoO2 and LiFePO4. However, these sort of compounds have different characteristics and not only having advantages but also having disadvantages.2,2,6,6-Tetramethylpiperidine-N-oxide (TEMPO) molecule which has an radical active center was used as substituent in organic polymers involving cathode active material in Lithium based batteries. Electrochemical reactions were occured as by the radical active center of TEMPO molecule by single electron transfer and directly affected the charge and discharge time of the battery. So, organic polymers having TEMPO substituent have the greater energy and power density compared to other cathode active materials based Lithium metal oxides.In this thesis, TEMPO substituted cathode active materials were synthesized and investigated both electrochemical and battery properties.