Köy ve kentte yaşayan ilköğretim ikinci kademeye devam eden çocukların sosyal becerilerinin incelenmesi
A study on the social skills of rural and urban primary school children
- Tez No: 328203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR BÜTÜN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırma, köy ve kentte yaşayan ilköğretim ikinci kademeye devam eden çocukların sosyal becerilerininde bazı değişkenlerin farklılık yaratıp yaratmadığının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma; Ankara ilinde Bala merkez ilçesine bağlı köylerde ilköğretim ikinci kademeye devam eden yüz elli köy çocuğu ile Ankara ili Mamak ilçesinde ilköğretim ikinci kademeye devam eden yüz elli çocuk olmak üzere toplam üç yüz çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada çocukların sosyal becerilerini belirlemek amacıyla Matson vd. (1983) tarafından geliştirilen, Bacanlı ve Erdoğan (2003) tarafından geçerlilik ve güvenirlilik çalışması yapılan?Matson Çocuklarda Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği? ile çocuklar ve aileleri ile ilgili bazı bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu? kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, köyde yaşayan çocukların sosyal becerilerinde cinsiyetin, kardeş sayısının, anne yaşının, kardeş ile ilişki durumunun, sosyal etkinliklere katılma durumunun ve kitap okuma durumunun anlamlı farklılık yarattığı belirlenirken, yaş, sınıf düzeyi, doğum sırası, baba yaşının, anne-baba öğrenim düzeyinin, aile tipinin, algılanan anne-baba tutumunun, derslere etkin katılma durumunun ve bir sorunla karşılaştığında destek alma durumunun anlamlı farklılık yaratmadığı belirlenmiştir. Kentte yaşayan çocukların sosyal becerilerinde; yaşın, cinsiyetin, sınıf düzeyinin, kardeş sayısının, anne tutumunun, kardeş ile ilişki durumunun, sosyal etkinliklere katılma durumunun, kitap okuma durumunun, sınıf derslerine etkin katılma durumunun ve bir sorunla karşılaştığında destek alma durumunun anlamlı farklılık yarattığı belirlenirken, doğum sırasının, anne-baba yaşının, anne-baba öğrenim durumunun, aile tipinin, algılanan baba tutumunun anlamlı farklılık yaratmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine to live in rural and the urban chıldren who are going to secondary school to investigate their social skill. The study center of the town of Bala in Ankara and one hundred and fifty villages, the village primary school children, continuing the second stage Mamak district of Ankara province with the second level for elementary school children, including one hundred fifty continuing conducted on a total of three hundred children. To determine the social skills of children in the study Matson et al whose developed by 1983, individual success and validity and reliability study by Erdoğan and Bacanlı in 2003,