B4C katkılandırılmış MgB2 süperiletkeninin fiziksel özellikleri
Physical properties of B4C doped MgB2 superconductor
- Tez No: 328228
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezin temel amacı bulk şeklindeki MgB2'nin elektromanyetik davranışları üzerine B4C'nin etkisini araştırmaktır. Bulk MgB2 örnekleri, stokiyometrik, elemental toz karıştırma olarak hazırlanmıştır ve bir saat süresince 850°C'de ısıl işleme tabi tutulmuştur. Başlangıç tozu olarak, MgB2-5x(B4C)x (x=0,0.04,0.1,0.2,0.4) formülüne göre B4C, Mg ve B tozları kullanılmıştır.Faz yapısını ve mikro yapıdaki değişimleri belirlemek için x-ışının krınım deseninden (XRD) yararlanılmıştır. x=0.4 örneği dışındaki tüm örnekler için XRD sonuçlarına göre, MgB2 baskın faz olarak görülmüştür. Ayrıca, tüm numunelerde küçük MgO piki bulunmuştur.Sıcaklığa karşı manyetik moment grafiğine göre MgB2 numunesinde geçiş sıcaklığı 38 K civarındadır ve bu geçiş sıcaklığı x=0'dan x=0.04'e artan katkılarla sistematik olarak azalmaktadır. Numuneler yüksek sıcaklıklarda sentezlendiğinde, B4C'deki artan karbon katkısı ile örgü büzülmeleri kritik sıcaklığın azalmasında oldukça etkilidir.x=0.04 katkılı numunenin kritik akım yoğunluğu (Jc)saf MgB2 ile kıyaslandığında daha yüksek manyetik alan altında büyümektedir ve 3T manyetik alan altında 15K'de yaklaşık 1.5×105A/cm2 değerinde olmaktadır. Kramer çizimlerinden, B4C katkısı MgB2 tablet numunelerde perçinleme kuvvetinin büyümesine sebep olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this thesis was to investigate the effects of B4C doping material on the electromagnetic behaviour of MgB2 in bulk form. Bulk MgB2 samples were prepared by stoichiometric, elemental powder mixing and compaction followed by heat-treatment at 850°C for one hour. In the precursor sample we have been taken Mg, B along with B4C according to the formulae MgB2-5x(B4C)x (x=0,0.04,0.1,0.2,0.4) .XRD was employed to confirm phase formation and microstructural variations. According to XRD results in all the samples except the sample with x=0.4, MgB2 appears as dominant phase. Also, in all samples there is a presence of small MgO peak.The magnetic moment versus temperature indicated that the transition temperature of MgB2 sample was around 38 K and transition temperature is decreasing systematically with the increase in doping from x=0 to x=0.04. We can also conclude that there is drastic effect of lattice contraction on Tc suppressing by carbon doping through B4C.It has been noticed that the critical current density Jc of x=0.04 doped sample is enhanched under higher magnetic fields in comparison to pure MgB2 and it is about 1.5×105A/cm2 at 15K measurement temperature under 3T magnetic field. From Kramer?s plot, it is concluded that B4C doping results in enhancement of the pinning strenght in MgB2 bulk samples.