Organik ve inorganik maddelerde oluşan serbest radikallerin epr parametrelerinin ölçülmesi
Epr study of free radicals produced organic and inorganic materials subjected gamma rays
- Tez No: 328227
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, gama ışınlarına tutulan Cholesteryl methyl carbonate (CMC ) ve Triphenylphosphinselenid (C18H15PSe) tek kristallerinin elektron spin rezonansı gözlendi ve manyetik alanda kristallerin farklı doğrultular için analiz edildi. Tek kristaller ve tozları 120 - 300 0K sıcaklık aralığında incelendi ve spektrumların sıcaklıktan bağımsız olduğu bulundu. Işınlara tutulan paramanyetik merkezlerin ve katyon radikalleri olduğu anlaşıldı ve g' nin izotropik değerinin 2.0035 olduğu bulundu. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar literatürdeki değerleri ile uyuşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, The electron spin resonance of gamma irradiated single crystals of Cholesteryl methyl carbonate (C29H48O3) and Triphenylphosphinselenid ( C18H15PSe) has been observed and analyzed for different orientations of the crystals in a magnetic field . The single crystals and powders have been investigated between 120 - 300 K and the spectra were found to be temperature independent. The irradiated paramagnetic centers were attributed to and catyon radicals and the isotropic value of g- factor was found to be 2.0035. The obtained results in this work are consistent with the literature data of the radical.