Kuantum korelasyonlar ve klasik korelasyonlar
Quantum correlations and classical correlations
- Tez No: 328229
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH VERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bileşik sistemlerin sahip olabileceği; klasik korelasyonlar, kuantum dolanıklık, kuantum diskort ve dissonans gibi korelasyonların nicelendirilmesi ve sınıflandırılması son on yılda yoğun çalışmaların konusudur. Bir kısmı ancak son yıllarda fark edilmiş olan bu korelasyonlar, kuantum bilişim ve kuantum bilgisayım kuramlarındaki uygulamalar için; nicelendirilebilir, kontrol edilebilir, işlenebilir, iletilebilir ve tüketilebilir başlıca kuantum kaynaklarıdır. Bu çalışmada ilk olarak korelasyonlar açısından kuantum sistemlerin durumlar uzayının genel yapısı tanıtılmıştır. Sistemlerin ölçüm süreçlerinden etkilenme derecelerine göre korelasyonların klasik ve kuantum korelasyonlar olarak karşılıklı bilişim aracılığıyla sınıflandırılması ele alınmıştır. Tüm bu korelasyonların bağıl entropi yoluyla nicelendirilmeleri de incelenmiştir. Saf ve saf olmayan durumlardan seçilen karakteristik örnekler belli ayrıntılarla tanıtılmış ve sözü edilen nicelendirme yöntemleriyle korelasyon analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The quantification and classification of the correlations that compound system may have; such as, classical correlations, quantum entanglement, quantum discord and dissonance, are subject of intense studies in the last decade. These correlations, some ofwhich are recognized only recently, constitute the major quantum resources that can be quantified, controlled, processed, transmitted and exploited in many applications of quantum information and quantum computation theories. In this study the general structure of the state space of quantum systems is first introduced from the perspective of correlations. By the degree of measurement induced-disturbance, classification of correlations by means of mutual information as classical and quantum correlations is then taken up. The quantification of all of these correlations via relative entropy is studied as well. As application, selected characteristic pure and non-pure state examples are presented in some details and their correlation analysis are carried out with the mentioned quantification methods.