Karbon tabanlı petek örgülerin elektronik özellikleri
Electronic properties of carbon based honeycomb lattices
  1. Tez No: 328231
  2. Yazar: BAHAR KOZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN ALTANHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde son yıllarda katı hal fiziğinde gerçekleştirilen güncel bir araştırma konusu olan ve 2010 yılında Nobel Bilim Ödülüne layık görülen, karbon atomlarının altıgenlerden oluşan örgü yapısı ile bağlandıkları iki boyutlu grafen tabakasının enerji dağınım bağıntısı sıkı bağ yaklaşımı kullanılarak hesaplanmıştır. Bu enerji hesabından sonra grafenin durum yoğunluğu değerlendirilmiştir. Grafenin birçok uygulamada enerji dağınım bağıntısında bir yasak enerji aralığı olmamasından ve bunun sonucu olarak da yarı-metal olarak davranmasından dolayı bazı teknolojik uygulamalarda doğada çokça bulunmasına rağmen kullanılamamaktadır. Bunun üzerine grafen yapısında enerji aralığı oluşturarak yapının yalıtkan olmasını sağlamak adına bir takım çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların tümünde yapı kusurları ele alınmıştır. Yapılan deneysel ve teorik çalışmalar sonucunda grafen tabakasının sahip olduğu bağ yapısından dolayı oldukça sağlam ve yapısal kusurlara da diğer sistemlere göre oldukça kapalı olmasına rağmen içsel ve dışsal etkilerden tamamen kapalı olmadığı anlaşılmıştır. Bu kusurlara kısaca değinilmiş ve bunlardan enerji aralığı oluşturmak için en önemlisi olan safsızlık atomu konusunda detaylı bir çalışma yapılmıştır. Son olarak da kusurlardan hidrojen atomu kusuru incelenmiş ve bu kusurun neden olduğu yalıtkan grafan tabakası üzerinde enerji hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis among the researchers working on solid state physics named as a `hot topic? and is given 2010 Nobel Price in Physics, a two dimensional graphene?s which built in carbon atoms arranged by honeycomb lattice structures, energy dispersion relation is obtained by tight-binding approximation. After this energy calculation density of states is calculated. Because graphene has no energy gap and as a consequence behave as a semi-conductor, although there is plenty of these in nature, it can not be used in some technological applications. So there are some studies done on graphene to have an energy gap and behave as an insulator. All of these studies are related with defect strucures. As a result of experimental and theoretical studies, although graphene is thought to be closed to structural defects and very strong with respect to all other systems because of its binding structure, it is not immune to intrinsic and extrinsic effects. Here these defects are defined basically and among them the most important one, the impurity atoms are studied in details. Finally, hidrojen atom is taken as an impurity atom and the related insulator graphane structure?s energy relation is calculated.