Grafende kütlesiz dirac fermiyonları gazı
Gas of massless dirac fermions in graphene
- Tez No: 233212
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Son zamanlarda yoğun madde fizikçilerinin ilgisinin odaklandığı iki boyutlu yapı olan grafen, karbon atomlarının petek yapısında dizilişinden oluşur. Gösterdiği elektronik özellikler bakımından, günümüzdeki silikon tabanlı teknolojiye alternatif olabilecek grafen bu çalışmaya konu olmuştur. Çalışmanın ilk kısmında, grafenin deneysel olarak gözlenmiş ve teorik olarak öngörülen bir takım elektronik özellikleri incelenmiştir. Grafenin, bandın uçlarında lineer dağınım bağıntısına sahip olduğunun gözlenmesi, bu sistemi tasvir etmesi bakımından Dirac denklemini ön plana çıkarmıştır. Bu nedenle grafendeki yük taşıyıcıları da kütlesiz Dirac fermiyonları olarak isimlendirilmişlerdir. Bu parçacıksıların, göreli kuantum mekaniğinin doğurduğu bazı özellikleri de gösterebileceği öngörülmüştür. Çalışmanın son kısmında ise periyodik magnetik ve elektrik modülasyonların etkisi altında kütlesiz Dirac fermiyonlarının davranışları incelenmiştir. Böyle bir sistemin grafenin elektronik özelliklerini anlamak bakımından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, two dimensional graphite, called Graphene which has honeycomb structure of carbon atoms is of interest to condensed matter physicists. From the point of view of its common electronic properties, graphene may be an alternative technology to silicon based devices, and is the subject of this thesis. In the first part of the thesis, some electronic properties of graphene, both observed experimentally and predicted theoretically, are summerized. Due to the fact that the graphene has a linear dispersion relation at the bottom of band, the Dirac equation is the best candidate for the description of this system. Because of this, charge carriers in graphene are called massless Dirac fermions. As a result, it was foreseen that these quasi-particles might show some properties that are consequences of the relativistic quantum mechanics. In the last part of the thesis, massless Dirac fermions? behaviors are investestigated in the presence of both periodic magnetic and electric modulations. Such a system is thought to be important to realize the electronic properties of graphene.