Sürekli değişkenli kuantum dolanıklık ve kuantum bilişim kuramındaki uygulamaları
Continuous variable entanglement and its applications in quantum information theory
- Tez No: 328230
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH VERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bileşik kuantum sistemlerin bütünlükçü bir özelliği olan dolanıklık altsistemler arasında yerel-olmayan korelasyonları betimler. Kuantum uz-aktarım, yoğun kodlama ve kuantum şifreleme gibi birçok kuantum bilişim uygulamalarının başarılmasında kuantum dolanıklığın kullanılması kaçınılmazdır. Klasik karşılığı olmayan bu tür uygulamalarda oldukça önemli bir kaynak olan kuantum dolanıklığın nicelendirilmesi, nitelendirilmesi ve algılanması zordur. Kesikli sistemler (sonlu boyutlu Hilbert uzayına sahip sistemler) için iyi araştırılmış olan bu kavramın sürekli değişkenli sistemler (sonsuz boyutlu Hilbert uzayına sahip sistemler) için araştırmalar daha yenidir. Bu tezde, sürekli değişkenli sistemlerin daha çok Gaussiyen durumlarında dolanıklığın nicelendirilmesini ve nitelendirilmesi amaçlayan yaklaşımlar ele alınmıştır. Bu yaklaşımlar belirsizlik bağıntılarını temel alan kovaryans matrisi formalizmine dayanır. Sürekli değişkenli sistemler olarak kuantum optikteki çok kipli elektromanyetik salınımlar ve bunların Wigner fonksiyonları aracılığıyla faz uzayı formalizmindeki karşılıkları ele alınmıştır. Sürekli değişkenli sistemlerde kuantum uz-aktarım ve kuantum yoğun kodlama uygulamaları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a holistic property of compound systems, quantum entanglement describes non-local correlations among the parts of the system. In many applications of quantum information theory, such as quantum teleportation, quantum dense coding and quantum cryptology, quantum entanglement is an indispensable resource. Despite its importance in these applications with no classical analog, the quantification and qualification of quantum entanglement are hard issues. Compared to discrete systems (systems with finite dimensional Hilbert spaces) the studies of entanglement in continuous variable systems (systems with infinite dimensional Hilbert spaces) are relatively new. This thesis considers some approaches aiming the quantification and qualification of entanglement in continuous variable systems, mostly in their Gaussian states. These approaches rely on covariance matrix formalism that is based on uncertainty relations. As continuous variable systems, multimode electromagnetic oscillations of quantum optics and their phase space analogs constructed via Wigner functions are considered. Quantum teleportation and quantum dense coding with continuous variables are also discussed as applications.