Glokom şüpheli ve primer açık açılı glokomlu hastalarda edinsel renk görme kayıpları
  1. Tez No: 32826
  2. Yazar: ÖMER SİNAN TANDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET PAAG tanısında ve takibinde göz içi basıncı, görme alanı, fundoskopi, retina sinir lifleri fotoğraf isi, stereoskopik op'tik disk başı görüntülemesi, optik disk başı ve retina kan dolaşımının renkli Doppler ultrasonograf isi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Glokom tanısını erken safhada, ilk oküler hasarlar oluş madan önce koymak hastaların gözlerinin geleceği açısından çok faydalı olacaktır. Çalışmamızda; periferik görme alanı ve diferansiyel eşik değeri normal olan oküler hipertansiyon ve glokom şüpheli hastalar ile görme alanı hasarı olan, diferansiyel eşik de ğeri bozulmuş PAAG lu hastalarda renkli görme bozukluklarını araştırdık. Oküler hipertansiyon ve şüpheli glokomlu hastalarda, diğer faktörlerden bağımsız olarak göz içi basınç yüksekliği nin neden olduğu mavi-sarı aksta daha belirgin olan renkli görmenin bozulduğunu tespit ettik. PAAG lu hastalarda renkli görme bozukluğu anlamlı derecede daha fazla bulundu. ' FM 100-Hue testinin, özellikle ailede glokom anemnezi ve ren ve sınır değerlerde göz içi basıncı olan kişilere rutin olarak yapılmasının erken teşhise yardımcı olacağı ve takipte faydalı olacağı kanısına varılmıştır. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Intraocular pressure, visual field examination, fundosco- pie, retinal nerve fibre photography, stereoscopic optic disc head imaging, computerised optic disc head topography, the circulation in“the optic disc head and retina with color doppler ultrasonography methods in diagnosis and follow up of primary open angle glaucoma (POAG). Main goal in”diagnosis of glaucoma is to catch the "patients before the first nerve fibre defects occur,- in order to give them the best vision through out their life. In our study ; we investigated color vision defects in patients with normal visual fields. compare to ocular hiper- tension, suspected glaucoma, and POAG with defects in the visual fields, and deficits in differential threshold values-. We have found in patients with ocular hypertension and suspected glaucoma, the^ color vision deteriorates with evident deficit in blue-yellow axis due to intraocular pressure, independent of other factors. Defect in color vision was more marked in patients with POAG. It was concluted that the routine use of the FM 100-Hue test is very usefull in the early diagnosis and fallow up of people with a family history of glaucoma and with borderline values of intraocular pressure. 53