Glokom şüpheli ve primer açık açılı glokomlu olgularda optik koherens tomografi ile ganglion hücre - iç pleksiform tabaka, retina sinir lifi tabakası ve optik sinir başı analizi
Ganglion cell - inner plexiform layer, retinal nerve fiber layer and optic nerve head analysis with optical coherence tomography in patients with suspected glaucoma and primary open angle glaucoma
  1. Tez No: 643153
  2. Yazar: MELİH USTAOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN NİLGÜN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Spektral domain optik koherens tomografi (OKT) ile elde edilen ganglion hücre – iç pleksiform tabaka (GHİPT), retina sinir lifi tabakası (RSLT) ve optik sinir başı (OSB) parametrelerinin, glokom şüpheli ve primer açık açılı glokomlu (PAAG) olguları normalden ayırmadaki başarısını değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 40 kontrol, 40 glokom şüpheli, 40 erken PAAG ve 27 orta/ileri PAAG grubu olmak üzere 133 hastanın 147 gözü dahil edildi. Tüm hastalara ve kontrol grubuna ayrıntılı oftalmoskopik muayene, SITA 30-2 görme alanı testi (Humphrey Field Analyzer II 740) ve Cirrus HD-OKT (Carl Zeiss Meditec) ile GHİPT, OSB ve RSLT analizi yapıldı. GHİPT, OSB ve RSLT'nin tanı koymadaki başarılarını değerlendirmek için eğri altında kalan alan (AUC) değerleri incelendi. Bulgular: Çalışmamızda, glokom şüpheli – kontrol grubu ayrımında, inferior kadran dışında tüm GHİPT parametreleri ve disk alanı dışında tüm OSB parametreleri ile ortalama, superior kadran, saat 12 ve 1 sektörlerinin başarılı olduğu görüldü. Glokom şüpheli - erken PAAG ayrımında ise hiç bir parametre başarılı değildi. Eğri altında kalan alan değerlerine göre en başarılı GHİPT parametreleri, glokom şüpheli grupta superonazal (AUC=0,746), superior (AUC=0,725) ve ortalama (AUC=0,725) iken, erken PAAG grubu için inferonazal, superonazal ve ortalama GHİPT kalınlıkları idi (sırasıyla AUC= 0,808, 0,807 ve 0,804). Orta/ileri PAAG grubunda ise genel olarak tüm parametrelerin ayırt ediciliği oldukça yüksek olmakla birlikte, inferonazal kadran (AUC=0,980) ve ortalama kalınlık (AUC=0,992) en ayırt edici parametrelerdi. En başarılı RSLT parametreleri ise, üç grup için de (kontrol, erken PAAG, orta/ileri PAAG) superior kadran (sırasıyla AUC=0,810, 0,796 ve 0,965) ve ortalama (sırasıyla AUC=0,749, 0,785, 0,986) iken; OSB parametreleri içerisinde en başarılı olanlar, üç grup için de ortalama c/d (sırasıyla 0,746, 0,800, 0,883) vertikal c/d (sırasıyla 0,734, 0,793, 0,913) ve rim alanı idi (sırasıyla 0,736, 0,784, 0,909). Sonuç: GHİPT, RSLT ve OSB analizleri, glokom şüpheli ve primer açık açılı glokom tanısında başarılıdır ve bu üç yöntemin sonuçları glokom şüpheli grup dışında birbirleriyle kıyaslanabilir seviyededir. Glokom şüpheli grupta ise superior kadran RSLT kalınlığının ayırt ediciliği daha yüksek görünmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to determine the diagnostic performances of ganglion cell–inner plexiform layer (GCİPL), peripapillary retinal nerve fiber layer (RNFL) and optic nerve head (ONH) parameters by spectral domain optical coherence tomography at glaucoma suspect and primary open angle glaucoma (POAG) group. Methods: 147 eyes of 133 patients (40 controls, 40 glaucoma suspects, 40 early POAG and 27 moderate/severe PAAG patients) were enrolled to study. All subjects underwent a complete ophthalmoscopic examination, SITA 30-2 visual field test (Humphrey Field Analyzer II 740) and GCIPL, RNFL and ONH measurements by Cirrus HD-OCT (Carl Zeiss Meditec). Area under the curve (AUC) of the receiver operating characteristics were evaluated to determine the diagnostic performances. Results: In our study, all GCIPL parameters except inferior quadrant, all ONH parameters except disc area, and four RNFL parameters (average, superior, 12 and 1 quadrants) were able to discriminate between the glaucoma suspect–control group. But none of the GCIPL, RNFL and ONH parameters were able to discriminate between glaucoma suspect and early POAG group. The best AUC parameters for GCIPL were superonasal (0,746), superior (0,725) and average (0,725) for glaucoma suspect; inferonasal (0,808), superonasal (0,807) and average (0,804) for early POAG; inferonasal (0,980) and average (0,992) for moderate/severe POAG group. We also observed the best AUC parameters as superior (0,810, 0,796, 0,965, respectively) and average (0,749, 0,785, 0,986, respectively) for RNFL and average c/d (0,746, 0,800, 0,883, respectively), vertical c/d (0,734, 0,793, 0,913, respectively) and rim area (0,736, 0,784, 0,909, respectively) for ONH at glaucoma suspect, early and moderate/severe POAG groups. Conclusions: The diagnostic ability of GCIPL parameters were similar and comparable to that of ONH and peripapillary RNFL parameters in glaucoma suspect, early and moderate/severe POAG groups. However, in glaucoma suspect group, the diagnostic ability of superior RNFL parameter was significantly higher than others.