Kar amaçsız örgütler ve sendikal örgütlenmede yeni stratejiler: Metal iş kolunda sendikalaşma ve sendikaya bağlılıkta belirleyici etkenler üzerine bir araştırma
Non-profit organizations and new strategies in organizing trade unions: A survey on determinants of unionization and union commitment in metal industry
- Tez No: 122845
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SELAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
oz Kâr amaçsız örgütlerin ekonomik ve sosyal hayatta artan önemi nedenleri, göstergeleri ve sonuçlarıyla beraber tartışılmıştır. Sendikaların kâr amaçsız örgüt olarak konumlan kendi özgün koşullarıyla beraber tartışılmıştır. Sendikaların son yıllarda yaşadıkları üye ve güç kaybına neden olan kriz nedenleri ve sonuçlarıyla tartışılmıştır. Sendikaların örgütsel sorunları aşmak için geliştirdikleri yeni stratejiler, bu stratejileri besleyen sendikal kimlik ve misyon tanımlan ve bu stratejilerin örnekleriyle tartışılmıştır. Sendikalaşma ve sendikalı kalmada belirleyici etkenler daha önceki çalışmalarla karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Saha araştırması aracılığıyla metal işkolundaki çalışanların sendikalaşması ve sendikalı kalmasındaki etkenler incelenmiş, sendikalar için sendikalaşma oranını ve sendikaya bağlılığı arttırmaya yönelik önerilerde bulunulmuştur. ABSTRACT Increasing importance of nonprofit organizations in economic and social life is discussed with its reasons, phenomena and results. Trade unions position as nonprofit organizations is discussed with unions' own conditions. Unionism crisis, which caused a loss in union strength and members, is discussed with its reasons and results. New strategies developed by unions for getting over organizational problems and the mission descriptions that feed these strategies are discussed with the examples of these new strategies. Determinants of unionization and union commitment are studied in comparison with the results of previous studies. Determinants of unionization and staying unionized of workers in metal industry is studied with a field study, recommendations are given to unions for increasing unionization rates and union commitment. Düzeltme iii
Özet (Çeviri)