Bursa ili zeytin bahçelerinde görülen önemli yabancı ot türleri,yoğunlukları ve rastlanma sıklıklarının belirlenmesi
The important weed species which are obtained in olive garden in Bursa, to determine insentivenes and frequency about these weed species
  1. Tez No: 328284
  2. Yazar: MİTHAT TUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADNAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bursa ili zeytin bahçelerindeki yabancı ot türlerini, yoğunluklarını ve rastlanma sıklıklarını belirlemek için yapılan bu çalışma, 2012 yılı Haziran ayında yürütülmüştür. Bu amaçla Bursa iline bağlı 7 ilçede araştırma yapılarak, toplam 60 bahçelik bir alanda sürvey yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu 30 familyaya ait 81 adet yabancı ot türü belirlenmiştir. Bu yabancı otlardan Lolium perenne L. (2.55 bitki/ m2), Chenopodium murale L. (2.53 bitki/ m2), Sonchus asper (L.) Hill var glaucescens (Jordon) Ball (2.12 bitki/ m2), Anthemis altissima L. (2.10 bitki/ m2), Rapistrum rugosum (L.) All. (1.66 bitki/ m2), Avena barbata L. (1.47 bitki/ m2), Convolvulus arvensis L. (1.31 bitki/ m2), Medicago poliforma L. (1.13 bitki/ m2), Hordeum bulbosum L. (1.05 bitki/ m2) , Sorghum halepense var halepense (1.04 bitki/ m2) türleri il bazında en yoğun 10 tür olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in June 2012 in olive gardens of Bursa City in order to investigate the weed species, intensity and the frequency of occurrence. To do this, surveys were realized on an area covering 60 gardens in t towns of Bursa City. As a result, 81 weed species of 30 families were investigated. Among these, Lolium perenne L. with 2.55 plants/ m2, Chenopodium murale L. with 2.55 plants/ m2, Sonchus asper (L.) Hill var glaucescens (Jordon) Ball with 2.55 plants/ m2, Anthemis altissima L. with 2.55 plants/ m2, Rapistrum rugosum (L.) All. with 2.55 plants/ m2, Avena barbata L. with 2.55 plants/ m2, Convolvulus arvensis L. with 2.55 plants/ m2, Medicago poliforma L. with 2.55 plants/ m2, Hordeum bulbosum L. with 2.55 plants/ m2 and Sorghum halepense var halepense with 2.55 plants/ m2 were the most frequently investigated 10 species.