Bursa ili Gemlik ve Orhangazi ilçelerindeki zeytin üreticilerinin pestisit kullanımına yönelik tutum ve davranışlarının belirlenmesi
Determination of attitudes and behaviors of olive producers towards pesticide use in Gemlik and Orhangazi districts of Bursa province
- Tez No: 763132
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bursa ilinin Gemlik ve Orhangazi ilçelerinde 2021 yılında yapılan bu çalışmada, zeytin üreticilerinin pestisit kullanımına yönelik tutum ve davranışlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma bölgesinde tesadüfi olarak seçilen 134 üretici ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, üreticilerin %82,2'si 45 yaş ve üzerinde olup %54,5'inin ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Üreticilerin son birkaç yıldır en çok fungisit (%59,7) ve insektisit (%40,3) kullandığı, en çok görülen hastalık ve zararlının sırasıyla halkalı leke (%61,9) ve zeytin güvesi (%22,4) olduğu saptanmıştır. Üreticilerin çoğunun tarım ilaçlarının kullanımına yönelik eğitim almadıkları, pestisitleri zirai ilaç bayilerinden temin ettikleri, pestisitlerin dozlarını ilaç etiketine ve ilaç bayilerinin önerilerine göre belirledikleri, ilaçlama zamanını belirlemede tarım il/ilçe müdürlüklerinden yararlandıkları, büyük çoğunluğunun ise son ilaçlama ile hasat arasındaki süreye uydukları bulunmuştur. Üreticiler, bazı pestisitlerin ürünlerde kalıntı bırakabileceğini (%42,5) kalıntıların su ile yıkanırsa temizlendiğini ve pestisitin ürünün içine geçmediğini (%26,1), boş pestisit ambalajlarını yakarak imha ettiklerini (%47) ve çöpe attıklarını (%44) belirtmişlerdir. Üreticilerin %41,8'i, kullanım sonrası artan ve ilaçlama tankını temizlerken oluşan ilaçlı suyu, bahçenin bir kenarına, %29,1'i kanalizasyona döktüklerini belirtmelerine karşın üreticilerin büyük çoğunluğu; pestisitlerin çevre ve diğer canlılara, ürünlerdeki pestisit kalıntılarının ise insan sağlığına zararlı olduğunu ifade etmişlerdir. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in Gemlik and Orhangazi districts of Bursa in 2021, it was aimed to determine the attitudes and behaviors of olive producers towards pesticide use. A face-to-face questionnaire was conducted with 134 randomly selected producers in the study region. According to the results obtained, it was determined that 82,2% of the producers were 45 years old and over, and 54,5% of them were primary school graduates. It was determined that the producers used fungicides (59,7%) and insecticides (40,3%) the most in the last few years, and the most common plant diseases and pests were olive leaf spot (61,9%) and olive moth (22,4%), respectively. Most producers were found to obtain the pesticides from the pesticide dealers and determined the doses of pesticides according to the pesticide label and the recommendations of the dealers, but they have no training on the use of pesticides, and they benefited from the provincial/district directorates of agriculture to determine the spraying time. Most of them complied with the interval between the last spraying and harvest. Producers stated that some pesticides might leave residues on the crops (42,5%), the residues could be cleaned if washed with water, and the pesticide did not penetrate the crop (26,1%). They destroyed the empty pesticide containers by burning (47%) and throwing them away (44%). Although 41,8% of the producers stated that they poured pesticide mixed water, which increased after use and formed while cleaning the spraying tank, to one side of the orchard, and 29,1% to the sewer, the majority of the producers expressed that pesticides were harmful to the environment and other living things, and also pesticide residues in the crops were harmful to human health. The findings obtained as a result of the study were evaluated, and suggestions were made.