Bursa bölgesinde zeytin yetiştirilen toprakların yarayışlı çinko içeriklerinin belirlenmesinde kullanılacak yöntemler
Methods for estimating zinc availability to olive grown soils in Bursa region
- Tez No: 739330
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma Bursa ili zeytin bahçesi topraklarının bitkiye yarayışlı çinko durumunu ve bu topraklarda yarayışlı çinko miktarının belirlenmesinde kullanılabilecek en uygun ekstraksiyon yöntemlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yoğun olarak zeytin yetiştirilen bölgelerdeki 50 farklı bahçeden 0-30 ve 30-60cm derinliklerden alınan toplam 100 toprak örneği, 50 yaprak ve 50 meyve örneği araştırma materyalini oluşturmaktadır. Toprakların yarayışlı çinko içeriklerinin belirlenmesinde; (Y1) 3 HCl+ 1 HNO3; (Y2) 0,005 M DTPA + 0,01 M CaCl2 + 0,1 M TEA; (Y3) 0,01 M HEDTA; (Y4) 0,1 N HCl; (Y5) 0,01 M Na2EDTA + 1 M (NH4)2CO3; (Y6) 0,01 N Na2EDTA ve (Y7) 1 N NH4OAc olmak üzere 7 farklı yöntem kullanılmıştır. Yaprakların Zn içerikleri ile önemli ve anlamlı ilişkilerin Y1, Y2, Y3, Y5 ve Y6, meyvelerin Zn içerikleri ile Y2, Y4 ve Y7 ile belirlenen Zn içerikleri arasında önemli ve anlamlı ilişkilerin olduğu görülmüştür. Bursa ili zeytin bahçelerinin alınabilir Zn içeriklerinin belirlenmesinde Y2, Y4 ve Y5 ile belirtilen yöntemlerin kullanılabileceği görülmüştür. Bununla birlikte sınır değerinin bulunması Zn' nin yanında diğer bazı besin elementlerinin de belirlenmesi toprakların alınabilir mikrobesin elementi içeriklerinin belirlenmesinde yaygın Y2 (DTPA)'nın araştırma bölgesi topraklarının alınabilir Zn içeriklerinin belirlenmesinde kullanılabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determining the most appropriate Zn extraction method for olive grown soils in Bursa region. For this purpose, soil, leaf and fruit samples were taken from 50 different olive orchards in Bursa region. For the determination of the available zinc contents in the soils, seven different methods were used; (M1) 3 HCl+ 1 HNO3; (M2) 0,005 M DTPA + 0,01 M CaCl2 + 0,1 M TEA;(M3)0,01 M HEDTA; (M4) 0,1 N HCl; (M5) 0,01 M Na2EDTA + 1 M (NH4)2CO3; (M6) 0,01 N Na2EDTA ve (M7) 1 N NH4OAc. The relationships of the methods of M1, M2, M3, M5 and M6 in the soils and Zn in the leaves produced significant correlation coefficients. Statistically significant relationships were found between extraction methods of M2, M4 and M7 and Zn in the fruit samples. It was concluded that, methods of M2, M4 and M5 could be used for the determination of available Zn contents in olive orchards in Bursa province. As a result, M2 (DTPA) could be used to determine contents of the examined soils due to, existing sufficiency levels, being commonly used methods, at the same time possibility of determination of other micro nutrients besides Zn in the soil.