Yarı iletken oksit filmlerin gaz sensörleri üzerine uygulanması ve optimizasyonu
Application and optimization of semiconductor oxide films on gas sensor
  1. Tez No: 328342
  2. Yazar: SEZA ÖZÜİLERİGİDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOPARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Ev, iş yeri ve sanayi ortamlarındaki kirliliğin etkili ve şiddetli sağlık problemleri meydana getirmesi, dünyada özellikle gaz sensörü teknolojisi üzerinde yapılan çalışmaların artmasına neden olmuştur. Sağlık problemlerinin yanı sıra, teknolojik ilerlemeler sonucunda sensörlerin; tıp, gıda ve zirai alanlarda kullanım alanlarının hızla arttığı ve otomasyon çalışmalarında devrenin duyarlı noktasını oluşturduğu bilinmektedir. Özellikle, gıda sektöründe seracılık faaliyetlerindeki otomasyon çalışmaları son yıllarda önem kazanarak artış göstermektedir.Seracılık faaliyetlerinde kullanılması hedeflenen sensörler, yarı iletken esaslı olup oksit malzemelerdir. Bu sensör uygulamaları için, nano-mikro boyutta toz veya filmlerin sentezlenmesi ve özellikle nemlilik-sıcaklık ve ortamdaki gazlara duyarlı sensörlere dönüştürülmesi; duyarlı katmanların ortam şartlarına bağlı olarak değişen mekanik ve elektriksel özellikleriyle yakından ilgilidir. Gaz sensörü bileşenlerinin fabrikasyonu için sol-jel yöntemi mükemmel homojenliğe sahip yarıiletken oksit filmlerin ve tozların üretimi ve yüksek saflıkta katkı malzemelerin katılması gibi çeşitli avantajlara sahiptir.Bu çalışma kapsamında; sol-jel metodu ile üretilen MgCr2O4-TiO2 esaslı nem sensörlerinin Türkiye'deki üretimi, kalibrasyonu ve özellikle nitelikli gıda üretiminde sera otomasyonu proseslerinde kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Serious and severe health problems as a result of pollution at home, at work and at industrial environments, caused increasing of studies on gas sensor technologies all over the world. Except from health problems, area of usage of sensors at different sectors such as medicine, food and agri-culture has increased based on technological improvements. It is known that sensors generate sensible point of current at automation studies.Especially, automation studies for green house activities at food sector are increased and getting more important every year.Sensors, considered to be used at green house activities, are semiconducting oxide materials. For these sensors application, synthesizing of nano-micro sized powder or films and transformation to sensors sensible to humidity, temperature and gases are closely related with mechanical and electrical properties of sensible layers which changes according to conditions of environment. Sol-gel method for fabrication of compounds of gas sensor has advantages such as producing semiconducting oxide films or powder with excellent homogeneity and including additives with high purity.Under the scope of this study; aim is to promote production, calibration and usage of MgCr2O4-TiO2 based humidity sensors produced with sol-gel method at green house automation processes in Turkiye.