Hastalıkların non-invaziv tanısında nefes biyobelirteçlerinin tespiti için metal oksit gaz sensörlerinin incelenmesi ve geliştirilmesi
Investigation and development of metal oxide gas sensors for detection of exhaled breath biomarkers in the non-invasive diagnosis of diseases
  1. Tez No: 936303
  2. Yazar: ŞÜKRAN MERVE TÜZEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÇELİK, PROF. DR. ZEYNEP KARAMAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Nefes analizi ile hastalık teşhisi için bu tez çalışmasında yeni metal oksit gaz sensörlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla mide-bağırsak hastalıklarında nefes biyobelirteçi olarak bulunan hidrojen gazına duyarlı metal oksit-karbon-polimer ilişkisi incelenmiş ve oda sıcaklığında hızlı tepki ve iyileşme süreleri ile yüksek tepki veren iki ayrı fazda (anataz ve rutil) olmak üzere grafen oksit(GO)-kitosan(CS)/TiO2 hibrit gaz sensörlerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Hidrojen gazına oda sıcaklıklarında yüksek duyarlılığa sahip, tepki ve iyileşme sürelerinin kısa olduğu TiO2 gaz sensörleri geliştirilmiştir. Yöntem olarak silisyum alttaşlar üzerine RF Saçtırma metodu ile yaklaşık TiO2 ince filmler büyütülmüştür. Ardından TiO2 filmlerin pristin fazından anataz ve rutil fazlarına dönüşümünü sağlamak amacıyla tavlama işlemi uygulanmıştır. Tepki süreleri ve oda sıcaklığında yüksek hassasiyet için bu filmler üzerine damlatma kaplama tekniği ile farklı oranlarda karıştırılan grafen oksit ve kitosan kompozit çözeltiler ile kaplanmış ve UV ışına maruz bıraılarak grafem oksitlerin indirgenmiş grafen oksite dönüşümü sağlanmıştır. Ardından film yüzeyerine termal buharlaştırma yöntemi ile altın interdijital elektrodlar büyütülmüştür. Hazırlanan sensörler oda sıcaklığında, 100 °C, 200 °C ve 300 °C de farklı 5000 ppm hidrojen gazına verdikleri tepkiler ölçülmüştür.Bu çalışmada, rutil fazın anatazdan daha iyi tepki verdiği tespit edilmiştir. Ayrıca kitosan ve indirgenmiş grafen oksitin belirli sıcaklıklarda H2 gazına salt TiO2'ye nazaran daha yüksek tepki verdiğini gözlemlenmiştir. Ayrıca yapılan karakterizasyonlar (XRD, FT-IR, Mikro-Raman, SEM-EDS, TEM, Temas Açısı, 3D Profilometre, UV-VIS, PL, I-V) filmlerin beklenen doğrultuda elde edildiğini doğrulamıştır.Sonuçlar yapılan işlemlerin oda sıcaklığında yüksek hassasiyete sahip hızlı tepki ve iyileşme süreleri ile metal oksit-karbon-polimer hibrit yarıiletken sensörlerin geliştirilebildiğini doğrulamaktadır. Elde edilen sensörler ile mide-bağırsak hastalıklarında hidrojen nefes biyobelirteci için metal oksit-karbon-polimer bazlı hibrit yarı iletken sensörlerin e-burunlarda kullanılabilirliği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop new metal oxide gas sensors for disease diagnosis by breath analysis. For this purpose, the metal oxide-carbon-polymer relationship sensitive to hydrogen gas, which is found as a breath biomarker in gastrointestinal diseases, was investigated and it was aimed to develop graphene oxide (GO)-chitosan (CS)/TiO2 hybrid gas sensors in two different phases (anatase and rutile) with fast response and recovery times at room temperature. TiO2 gas sensors with high sensitivity to hydrogen gas at room temperatures and short response and recovery times were developed. As a method, approximately TiO2 thin films were grown on silicon substrates by RF Sputtering method. Then, annealing process was applied to transform the TiO2 films from pristin phase to anatase and rutile phases. For high response times and high sensitivity at room temperature, these films were coated with composite solutions of graphene oxide and chitosan mixed in different ratios by drop coating technique and exposed to UV light for the conversion of graphene oxide to reduced graphene oxide. Gold interdigital electrodes were then grown on the film surface by thermal evaporation. The responses of the prepared sensors to different 5000 ppm hydrogen gas at room temperature, 100 °C, 200 °C and 300 °C were measured. In this study, rutile phase was found to respond better than anatase.In this study, rutile phase was found to react better than anatase. It was also observed that chitosan and reduced graphene oxide reacted better to H2 gas at certain temperatures than pure TiO2. In addition, the characterizations (XRD, FT-IR, Micro-Raman, SEM-EDS, TEM, Contact Angle, 3D Profilometer, UV-VIS, PL, I-V) confirmed that the films were obtained in the expected direction. The results confirm that the processes performed can develop metal oxide-carbon-polymer hybrid semiconductor sensors with high sensitivity, fast response and recovery times at room temperature. With the obtained sensors, it is suggested that metal oxide-carbon-polymer based hybrid semiconductor sensors can be used in e-noses for hydrogen breath biomarker in gastrointestinal diseases.