Hareketli çatıların yapısal özelliklerinin sistematik olarak incelenmesi
The research on the constructional specifications of moving roofs
- Tez No: 328401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. S. CENGİZ YESÜGEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Hareketli çatılar, bir yapı çatısının tamamının veya bir kısmının hem açık hem de kapalı durumlarda kullanımının sağlandığı çatılardır. Geçmişten bu yana kullanılmakta olan hareketli çatı sistemlerinde, strüktür sistemi ana işlevden uzaklaşmamakta, aksine mekanın işlevine özellikle dış hava koşulları ve dış fiziksel etkiler yönünden avantaj sağlamaktadır.Bu avantajlarından dolayı hareketli çatı strüktürlerinin günümüzde kullanımı gelişen teknolojiyle birlikte her geçen gün artmaktadır. Bu çalışma tasarımcılara bu alanda sağlam bilgiler verebilmek amacıyla belirli bir sistematik çerçevesinde yapılmıştır.Tezin ikinci bölümünde hareketli çatıların tanımı yapılmış, hareketli çatı strüktürlerinin tarihçesinden bahsedilmiş ve hareket özelliklerine göre ana ve alt sınıflandırmalar yapılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde tablolar oluşturulmuş ve belirli bir sistematik içerisinde konuyla ilgili örnekler anlatılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise, üçüncü bölümde anlatılan örnekler ayrıntılarıyla irdelenmiştir. Bu örneklerden elde edilen bilgiler daha kapsamlı ve karşılaştırmalı olarak grafiklendirilmiştir. Bu grafiklendirme neticesinde hareketli çatı sistemleri değişik nicel ve nitel özelliklere göre karşılaştırılmış ve istatistiksel sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The roofs which could be deployed from open position into closed position completely or partially are called as retractable roofs. The main function of the structure system is almost same in the retractable roof systems that have been used for years and they even provide advantages to its function against the external weather conditions and external physical impact.Because of these advantages of the retractable roofs, their usage is increasing with the developing technologies day by day. Therefore, this thesis is prepared with a systematic description in order to provide solid information to the designers.In the second part of the thesis, the retractable roofs are defined, the history of the retractable roof systems is mentioned, and they are classified according to their retraction characteristics. The second part contains tables and relevant examples in a systematic manner. Finally, in the fourth part of the thesis, the examples in the third part are discussed in detail. The results of these examples are graphed more comprehensively and comparatively. Consequently, the retractable roof systems are compared and the statistical results are obtained.