Proliferatif vitreoretinopati patogenezinde interlökin-8'in rolü. (Klinik ve laboratuvar araştırma)
- Tez No: 32844
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET: Retina dekolmanında cerrahi başarısızlığın en önemli nedeni olan ve nonneoplastik hücre proliferasyonu ile karakterize olan Proliferatif Vitreoretinopatideki kontraktil hücresel membranın oluş mekanizması ile ilgili yoğun araştırmalar yapılmıştır. Son yıllarda interlökin-8'in nötrofil lökosit kemoatraksiyonundaki kuvvetli potansiyeli bir çok hastalıkta araştırılmıştır. Oküler enflamasy onlardaki rolü de araştırılmış ve üveit patogenezinde rol oynadığı gösterilmiştir. Bu çalışmayla, proliferatif vitreoretinopatili gözlerden alınan vitreus örnekleri ile aynı hastalardan alınan kan örneklerinde İnterIökin-8 düzeyleri bakılmış ve hastalığın şiddeti ile interIökin-8 düzeyi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Kontrol grubu olarak bilinen bir oküler hastalığı olmayan kadavra gözlerinden alınan vitreus örnekleri kullanılmıştır. Bilgimiz sınırlarında, bu çalışma proliferatif vitreoretinopatili hastalarda intravitreal interlökin-8 düzeyinin ölçüldüğü ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
36 VII.SUMMARY: There have been several studies on the cellular contractile membranes mechanism causing proliferatif vitreoretinopathy which is characterized by nonneoplastic cellular proliferation and which is the most important reason for surgical failure in retinal detachment. Strong potential of interleukin-8 on neutrophile leukocyte chemoattraction has been investigated on many diseases during recent years, its role in ocular inflamations has been also studied and it is found to be involved in uveitis pathogenesis İn this study interleukin-8 levels in vitreous and blood samples from patients with proliferative vitreoretinopathy are investigated and the relationship between interleukin-8 levels and stage of the disease is determined, as a control group, vitreus samples from cadaver eyes with no known eye disease are used. to our knowledge, this is the fist study dealing with vitreal interleukin-8 levels in patients with proliferative vitreoretinopathy. İn the study, in %40 of vitreous samples from patients with PVR, interleukin-8 levels are found to be statistically increased. İn blood samples and samples from cadaver eyes, no interleukin-8 has been found. No relationship between vitreal interleukin-8 levels, age of the patients, stage of the PVR and period of symptoms is detected.37 Our results show that İL-8 may have a role in pathogenesis of PVR and it is synthesized in the eye during the proliferation process.