Diabetik retinopatide vitreus VEGF, IL-8 ve TNF-α seviyeleri
Vitreous levels of VEGF, IL-8 and TNF-α in diabetic retinopathy
  1. Tez No: 247847
  2. Yazar: RIFAT RASİER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAHÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: DR (diabetik retinopati) DM (diabetes mellitus) hastalarında sıkça rastlanan, görme keskinliğinde ani ve ciddi kayıplara yol açan mikrovasküler bir komplikasyondur. Bu tez çalışmasındaki amacımız DR nedeniyle pars plana vitrektomi (PPV) geçiren hastaların vitreus örneklerinde VEGF, İL-8 ve TNF- ? seviyelerini ölçerek bu sonuçları kontrol grubu ile karşılaştırıp DR patogenezinde etkilerini ortaya koymaktır.Gereç ve Yöntemler: T.C. İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda operasyon kararı verilen DR tanısı almış 57 diabetik hastanın 57 gözü ve kontrol grubu olarak da proliferatif vitreoretinopatisi olmayan 22 makula deliği olgusu kontrol grubu kapsamına alınmıştır. Çalışma grubundaki 79 hastaya üç girişli 20 gauge pars plana vitrektomi operasyonu uygulanmıştır. Vitreus örnekleri PPV'nin başlangıcında göz içi infüzyon açılmadan önce vitrektör ile dilüe edilmeden 0.5 cc aspire edilmiştir. Örnekler -70 oC deki derin dondurucuya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: DR (diabetic retinopathy) is a frequent microvascular complication which is leading to sudden and severe loss in visual acuity in DM (diabetes mellitus) patients. Our aim in this thesis is to compare the vitreous sample levels of VEGF, IL-8 and TNF- ? which was taken during pars plana vitrectomy (PPV) in DR group and control group patients.Material and Method: In T.C Istanbul Bilim University Ophthalmology department as a study group 57 eyes of 57 DM patients who had been diagnosed with diabetic retinopathy and as a control group 22 cases of macular hole which is a proliferative vitreoretinopathy group were included in the study. 20 gauge PPV operation was applied to all patients. 0.5cc of vitreous samples were collected before opening vitrectomy infusion at the start of operation without being diluted. with 0.5 cc vitrektör was aspirated. Samples were transferred to the freezer at -70 oC.