EMC design of RF circuits
Radyo frekans devrelerinin elektromanyetik uyumluluk konusunu da dikkate alarak tasarımı için önemli kriterleri irdelemek
- Tez No: 328441
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, radyo frekans devrelerini tasarlarken dikkat edilmesi gereken tasarım kriterleri incelenmektedir. Bunun için öncelikle yüksek frekans devrelerinde elektromanyetik uyumluluk konusunun önemine vurgu yapılmaktadır. Devre elemanlarının yüksek frekanslardaki ideal olmayan davranışlarına karşılık alınabilecek önlemlerden bahsedilmektedir.Radyo frekans devresi tasarımı ve analizinin bilgisayar simülasyon programları aracılığıyla özellikle de ?Advanced Design System? yazılımı ile nasıl gerçekleştirilebileceği uygulamalara yönelik örnekler verilerek sunulmuştur.Elektromanyetik etkilerin ?Advanced Design System? simülasyon programında gözlenebilmesi ve açıklanabilmesi için mikroşerit hatlar öncelikle incelenmiştir. Ayrıca mikroşerit hatlarla devre tasarımı örneklerle gerçekleştirilerek uygulamada karşılaşabilecek sorunlar göz önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design criteria which shall be taken into consideration while designing radio frequency circuits are researched. So firstly the importance of the electromagnetic compatibility at high frequencies is emphasized. Precautions which can be taken against to the non ideal behaviors of circuit components at high frequencies are mentioned.Designing and analyzing radio frequency circuit via computer simulation programs especially ?Advanced Design System? software are represented with giving examples concerning the application.Microstrip lines are considered on a preferential basis for observing and explaining the electromagnetic effects in ?Advanced Design System? simulation program. Also the problems which may be encountered in practical appliances are brought out with realizing examples.