Tünel kalıp konut uygulamalarında kullanıcı konforunun irdelenmesi: İzmir örneği
Examination of user comfort in tunnel formwork housing areas: Izmir as a case study
- Tez No: 328440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL Y. KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Konut, yaşamımızın büyük bölümünü geçirdiğimiz, en temel ihtiyacımız olan barınma ihtiyacına cevap veren, bizi ve kişiliğimizi yansıtan mekanlardır. Konut üretiminde tünel kalıp sistemler kent merkezinden kent çeperlerine farklı alanlarda, yüksek gelirliden dar gelirliye farklı sosyal statüden insanları etkilemekte ve giderek uygulama alanı artmaktadır.Bu tespitten yola çıkarak, konut kullanıcısının memnuniyetinin araştırılması, konunun ana çizgisini belirlemiştir. Öncelikle `yapıda kullanıcı konforu' kavramı araştırılmış, ardından tünel kalıp sistemin sağladıkları/sağlayamadıkları sorgulanmıştır.Bu çalışmada şu adımlar izlenmiştir:Birinci bölümde konuya giriş yapılarak çalışma tanıtılmış, amaçlar, konunun kapsamı ve yöntemi belirtilmiştir.İkinci bölümde yapı konforu kavramı ele alınmış, çevreyle uyumlu bina tasarımı ve bu konuda geliştirilen kavramlarla birlikte Dünya'da ve Türkiye'de yapılan çalışmalar araştırılmıştır. Konutlarda iç ortam konforu konusunun sorgulanmasıyla, kullanıcı konforunu belirleyen altı ana parametre belirlenmiştir: Isıl Konfor, Görsel Konfor, İşitsel Konfor, Nem-Rutubet Kontrolü ve Havalandırma, Tasarım Kalitesi. Bu beş parametrenin sağlanması için gereken detaylar, bölüm içinde tartışılmıştır.Üçüncü bölümde tünel kalıp sisteminin yapısal özellikleri ele alınmıştır. Sistemin bazı teknik kısıtları belirlenerek bunlara çözüm önerileri getirilmiştir.Dördüncü bölümde ise tünel kalıp sistemle üretilen yapılardan 2008 ısı yalıtım yönetmeliği öncesi ve sonrasında olmak üzere dört ayrı toplu konut bölgesi (Gaziemir Emlak Bankası Evleri, TOKİ Uzundere Evleri, Mavişehir I.Etap ve Mavişehir Soyak Evleri ) incelenmiştir. Toplu konutların genel bilgileri verilmiş, anket çalışması ve değerlendirilmesi yapılmıştır.Beşinci bölümde ise tüm bu literatür taraması, bilgi ve anket sonuçları ortak bir değerlendirme yapılarak, tünel kalıp sistemlerdeki kullanıcı memnuniyeti değerlendirilmiştir. Sistemin avantajları ve dezavantajları ortaya konarak, bundan sonra da teoride ve uygulamada tünel kalıp konusunda çalışacak olan herkese bir ışık tutabilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Houses are spaces where we spend most of our lives, meeting our accommodation needs and reflecting us and our personality. The tunnel formwork systems are effective in house production. They appeal to the people in different social status varying from high-incomers to low-incomers from the city center to the peripheries of city.Based on such determination, the satisfaction of house user set forth the main line of work. In other words, user?s comfort has been studied preferentially and then tunnel formwork system has been questioned in terms of its provides and not provides.In this study, the following steps were taken;Firstly, the study is been introduced and objectives, scope and method of the subject are defined.In second chapter, concept of comfort is discussed in buildings, environmentally friendly building design were investigated in the world and in Turkey with developments of its concepts . Six parameters have been ascertained to determine the user?s comfort, by interrogating the comfort of interior space in the houses. The thermal comfort, visual comfort, audio comfort, humidity and moisture c ontrol and quality.Details for achieving those six parameters are discussed in this chapter.In third chapter, structural characteristic of tunnel formwork system is sort out. Solutions are considered for some of the technical constraints are determined of the system.In forth chapter, buildings before and after thermal insulation regulation 2008, in four different mass houses manufactured with tunnel formwork system in İzmir have been investigated. These are: Gaziemir Emlak Bankası Houses, TOKI Uzundere Houses, Mavişehir Stage I and Mavişehir Soyak Houses. After providing general information about all these mass houses, the surveys applied to the users have been evaluated.In the fifth part, all of this literature, information, and a common evaluation result of the survey done, user satisfaction was evaluated of tunnel formwork systems. It is aimed to guide to whom will use tunnel formwork system theoretical or practical by showing advantages and disadvantages of the system.