Sıvı seviye kontrolü için scada sistem tasarımı
Designing of scada system for liquid level control
- Tez No: 328442
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ GÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında; sıvı seviyesi kontrolü, potansiyometreye bağlı olarak çalışan şamandıra ile elde edilen analog veriler işlenerek sağlanmıştır. Motor sürücü içerisinde yer alan PID denetleyicilerinin parametrelerinin, oluşturulan program ara yüzü yardımıyla kalibrasyonu yapılmıştır. Santrifüj pompanın stabil bir şekilde çalışması ve sıvı seviyesinin istenen seviyede tutulabilmesi amaçlanmış ve sağlanmıştır. SCADA sistemi altyapısı için gerekli olan program arayüzü tasarımı Visual Basic programı ile tasarlanmış, USB-RS 485 dönüştürücü aracılığıyla Mod-Bus protokolü kullanılarak uzaktan izleme ile veri takibi yapılabilmesi amaçlanmış ve sağlanmıştır. Program arayüzünde yer alan PID parametrelerini belirlemek için iki farklıdeneysel çalışma yapılmıştır. Birinci çalışmada; deneme yanılma yöntemiyle elde edilen en iyi PID katsayıları ile sıvı seviyesinin istenen referans değere istikrarlıolarak ulaşma süresi gözlemlenmiştir. İkinci çalışmada ise daha önce de bahsedilen Ziegler-Nichols teoremine uygun olarak belirlenen, PID katsayılarını kullanarak sıvıseviyesinin istenen referans değere istikrarlı olarak ulaşma süresi gözlemlenmiştir. Daha sonra bu iki sonucun kıyaslaması yapılmıştır. Anahtar Sözcükler : Sıvı seviye kontrolü, SCADA, Mod-Bus, PID,Ziegler-Nichols
Özet (Çeviri)
In this thesis, liquid level control has been achieved by processing analogous data obtained by a float-operated potentiometer. Parameters of the PID controllers in centrifuge pump drive have been calibrated with the help of designed program interface. It has been aimed and managed to enable stable working of the centrifugal pump and to maintain the desired level of liquid level. Program interface design which is necessary for SCADA system infrastructure has been designed with the program; Visual Basic Data pursuit by remote viewing has been aimed and provided using Mod-Bus protocol via USB-RS 485 converter. Two separate experimental studies have been done in order to identify PID parameters which take place in program interface. In the first study, the best PID parameters achieved by trial-and-error method and the time of liquid level?s reaching the desired reference value consistently have been observed. In the second study, the time of liquid level's reaching the desired reference value consistently has been observed using PID parameters determined in accordance with Ziegler-Nichols theorem, also mentioned before. Afterwards, these two results have been compared. Keywords : Liquid level control, SCADA, Mod-Bus, PID, Ziegler-Nichols