Temel izolasyonlu yapıların dinamik analizi
Dynamiz analysis of base-isolated buildings
- Tez No: 328471
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HÜSEYİN ÇATAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada deprem etkilerine karşı yapının sismik izolasyonunu sağlayan ve son yıllarda yurtdışında olduğu kadar ülkemizde de kullanımı artan sismik yapı izolatörleri, bu izolatörlerin kullanım ve tasarım esasları açıklanmıştır.Çalışmada, sismik yapı izolatörlerinin tarihçesi Dünya'da ve Türkiye'deki ilk uygulamalarından bahsedilmiş, sismik yapı izolasyon yöntemleri açıklanmış, bu izolatörlerin karakteristik parametrelerinin elde edilmesi, teorik esasları ve UBC-97 Amerikan Standart Yapı Kanunları Yönetmeliği'nin ilgili bölümleri irdelenmiştir.Son Bölümde 8 katlı betonarme bir yapı için yüksek sönümlü kauçuk izolatör tasarımı yapılmış ve ilgili yönetmeliklere göre kontrolleri gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan izolatör kendi içinde taşıdığı yüke ve bulunduğu konuma göre iki ayrı tipte tasarlanmıştır. Tasarım sonucunda elde edilen parametreler SAP2000 paket bilgisayar programında zaman tanım alanında üç boyutlu dinamik olarak analiz edilmiştir.Dinamik analiz sonucu elde edilen sayısal değerler aynı yapının, temel izolasyonsuz olarak analizi ile hesaplanan düğüm noktalarının deplasmanı, ivme değerleri ile çubuk elemanların eksenel kuvvet, uç kesme kuvveti ve uç moment değerleri için tablolar halinde karşılaştırılmalı olarak sunulmuş ve sismik yapı izolasyonun önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, seismic isolation systems against the effects of the earthquake and which is increasingly used in recent years in Turkey as well as abroad, the seismic structure isolators, and the isolators of use and design principles are described.The history of seismic isolators, first application in the World and in Turkey is mentioned. Seismic isolation structure methods to obtain the characteristic parameters, theoretical principles and American Standard Building Regulations relevant sections are described.In the last section, the high damping rubber isolator for 8-storey building has been designed and controls in accordance with the relevant regulations are made. Isolators designed in two different types according to the locations of isolators and the load the carries in it. The parameters, obtained from the design were subjected to a three-dimensional time history dynamic analysis in SAP2000 computer program.Dynamic analysis of the values obtained as a result of analysis of the same structure as determined by conventional nodes displacement, acceleration values and elements of axial force, shear force and moment values in the tables are compared and emphasized the importance of seismic isolation structure.