Implementation of a GIS based system for water facilities ic Cesme
Çeşme su hizmetleri için CBS sistemi uygulanması.
  1. Tez No: 328499
  2. Yazar: SELÇUK DÜNDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ TOKGÖZ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri olan İzmir'in Çeşme ilçesinde yapılmıştır. Çeşme ve civar bölgelerde su hizmeti veren işletmeci firmanın verimliliğini ve hizmet kalitesini arttırmak için Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS)kullanılarak en çok ihtiyaç duyulan işlemler için çözümler üretilmiştir.Coğrafi Bilgi Sistemini uygulayabilmek için, uydu görüntüsü temin edilmiştir, ada ? parsel, cadde ? sokak bilgileri temin edilmiş, uygun bir veritabanı ve CAD yazılımı seçilmiş ve mevcut abonelerin yerlerinin tespit edilmesi için saha çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen bilgiler CBS sistemine entegre dilerek, mevcut durumda abonelerin yerlerinin coğrafi olarak tespit edilmesi, şebeke ekipmanlarının ofis ortamında kontrol edilmesi, ada ? parsel bilgileri ile sorgulama yapılması gibi proje paftaları üzerinden çok yavaş olarak yapılan işlemler hızlandırılmıştır. Her abonenin hangi isale hattı ile beslendiği sisteme işlenmiş, her isale hattının kapsama alanı belirlenmiştir, bu sayede isale hatları ile ilgili arızalarda etkilenecek abonelerin haritaları oluşturulmuştur. Abonelerin konum bazlı toplam sayaç okuma değerlerine ulaşılarak daha güvenilir kayıp ? kaçak hesapları yapılmıştır.Sonuç olarak CBS uygulamaları sayesinde şebeke ekipmanlarını bilgisayar ortamında kontrol etme, bölgesel su kullanımını izleme, yerleşime açılacak ada ? parseller için yaklaşık su ihtiyacı tahmini yapma, su kesintilerinden etkilenecek aboneleri tespit etme, ilgili aboneyi besleyen isale hattı tespiti, abone yer tespiti, ada ? parsel yer tespiti, sokak ? cadde yer tespiti, bölgesel kayıp ? kaçak hesabı uygulamaları gibi işletmenin ihtiyaç duyduğu uygulamalar bölgeye kazandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Cesme (Izmir) district which is one of the most important tourism center in Turkey. Applications are proposed in order to improve the efficiency and serving quality of water operator company which is active in Cesme and its surroundings. For this purpose, Geographical Information Systems is implemented for supporting water operator company much demanded transactions.While implementing the GIS system, satellite view was ordered, plot ? parcel and street ? avenue informations were obtained, a proper database and a CAD softwares were selected, field studies were carried out in order to detect the locations of the existing water subscribers. The obtained informations were integrated to the GIS system and questioning is improved which goes slowly on the project layouts such as monitoring plot ? parcel information. Each subscriber supply mainline was determined, thereby affected subscriber information maps during the mainline breakdowns were created. Reliable leak ? leakage calculations were made with the support of location based water meter reading values of subscribers.In conclusion the necessary applications such as monitoring network equipments, monitoring regional water usage, estimating new settlements plot ? parcel water demand, detecting affected subscriber during the water shortage, subscriber supply mainline detection, subscriber location control, plot ? parcel location control, street ? avenue location control and regional leak ? leakage calculation were provided to the water operator company by using the GIS system.