İnşaat projelerinde giydirme cephe uygulamaları ve maliyet analizi
Cost analysis of facade building systems in construction projects
- Tez No: 328501
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ERGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giydirme cephe sektörünün her geçen gün değer kazandığı, hemen hemen tüm büyük projelerde yer aldığı görülmektedir. Sektörün büyümesi, orta ve küçük ölçekte birçok firmanın kurulmasını beraberinde getirmiştir. Konut, otel, hastane, akaryakıt istasyonları, sosyal tesis inşaatlarında değerlendirilmeye başlanılan giydirme cephe uygulamasının, yakın gelecekte rekabetin de etkisiyle daha fazla uygulanacağı görülmektedir. Bu uygulamanın birçok avantajı olduğu gibi, en büyük dezavantajı inşaat firmalarına yüklü maliyetler oluşturmasıdır. Kaba inşaattan sonra, maliyet içinde önemli bir paya sahip olan giydirme cephe uygulamaları, doğru seçimin ve ideal hesaplamaların ardından optimum maliyetlerle tercih edilmelidir. Tezin amacı, giydirme cephe uygulamasını değerlendirme aşamasındaki firmalara, maliyet ve uygulama tercihi konusunda ışık tutmak, optimum maliyete ve maksimum kaliteye, dolayısı ile maksimum konfora, ulaşmalarında yol göstermektir. Gerçekleştirilen inşaat projelerinin ışığında, maliyet kıyaslamaları yapılmış, maliyetten kaçınılması gereken noktalar belirtilmiş ve uygulama tercihleri için araştırmalar bu tezde ele alınmıştır. Giydirme cephe iş kalemlerinin maliyetleri ve kullanım amaçları detaylı olarak incelenmiştir. İşverenlerin projede yapılacak uygulamalara karar verme aşamasında, giydirme cephe uygulaması hakkında daha fazla teknik bilgiye sahip olması, dolayısıyla maliyet analizinde daha net verilere ulaşması sonucuna ulaşılmıştır. Gelecekte yüksek kalitenin sembolü haline gelecek olan giydirme cephe uygulamaları maliyet açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Facade systems gain value day after day, and nearly all companies evaluate these systems for their project. Before project, companies get this system to their agenda, on the cost analysis process and decide whether it is advantageous or not. By the help of this decisions, sector is getting bigger, and many facade building companies built as small or medium sized. In residance, hotel, hospital and gas stations, facade building systems are started to evaluate to be built. This means in near future, this type of systems are going to be indispensible. Facade building is a symbol of modernism, luxury and confort; however, it returns with a big costs. After rough construction costs, there becomes big costs with the facade building systems, so the companies need perfect decisioning, ideal calculations, and then they should find the optimum costing analysis about this systems. The aim of this thesis is to illuminate the firms who are evaluating facade building systems and helping them to get exact quality and comfort with optimum costs. The research may help companies to evaluate their costs, through the examples provided and does lower their expenditures in facade systems. As all we know, the facade building systems will be the symbol of high quality, and this thesis will guide companies in the face of decision making about facade building systems.