Atatürk döneminde konut ve yerleşme : Mübadele yerleşimleri
Dwelling and inhabiting during the Ataturk period: Settlements of exchanged populations
  1. Tez No: 328509
  2. Yazar: SELÇUK SEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELVAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
Bu çalışmada, tarihsel süreç içerisinde göç ve kırsal iskân faaliyetlerinin Osmanlı Döneminden Atatürk'ün ölümüne kadar geçen süreçte değişimi ve çeşitleri incelenmiş, bu tarihsel süreçte planlı kırsal iskân adına önemli bir proje olarak görülen, mübadele dönemi yerleşimleri çalışmanın esasını oluşturmuştur. Bu amaçla yapılan yayın ve arşiv çalışmalarının izinde, arazi çalışmasının verdiği sonuçlarla, değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır.Sonuç olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin uygulamaya koyduğu ilk yerleşim projesinden, eldeki bilgiler ve günümüze gelen konut örnekleri incelenerek değerlendirmeler yapılmaya çalışılmış ve her bölgede görülen çeşitli plan tiplerinin, özellikleri saptanarak, geleneksel ve ithal unsurlar belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the evolution and variation of rural inhabiting and migration activities during a historical process from the Ottoman era onwards until the death of Atatürk (1938) have been examined and essentially the inhabiting of the exchanged population which was one of the significant, planned projects of the mentioned period, has been taken in consideration. With this aim following the bibliographical and archival researchs, the results of the field work have also been determined.As a conclusion, beginning from the first inhabiting project of the Turkish Republic, existing informations and samples of the surviving houses have been examined and evaluated. Fixing the traditional and imported elements in the features of several plan schemes, found in every region, have also been determined.