Sürdürülebilirlik bağlamında Şile kent dokusu analizi: Camcı ve Cami sokakları
Analysis of urban fabric of Sile in the context of sustainability: Camci and Cami streets
  1. Tez No: 328510
  2. Yazar: REMZİYE GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLGİ YÜCE AŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın yapılma sebebi, koruma kavramının 1990 yılında yasal olarak ilk kez gündeme geldiği Şile ilçesinde, koruma ve sürdürülebilirlik sisteminin bugüne kadar uygulamaya geçirilememiş olmasıdır. Çalışmanın amacı, bu sistemin işlemesini sağlayacak ilkeleri belirleyerek bir çözüm önerisi geliştirmek ve ilçenin başarılı bir korunmuşluk örneği haline gelmesine katkıda bulunmaktır.Çalışmada yapılan ayrıntılı tespitler ve geliştirilen öneriler, model olarak seçilen iki sokak ile sınırlandırılmıştır. Ancak çalışmada ortaya çıkarılan ilkeler, korunmaya değer yapıların bulunduğu tüm sokaklar için geçerlidir.Çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır.Bölümlerin öncesinde, çalışmanın temel amacı, kapsamı ve araştırma yöntemi anlatılmıştır. Birinci bölümde; çalışmanın temel ilkesi olan sürdürülebilirlik kavramı tanımlanmıştır.İkinci bölüm, Şile ilçesinin genel özellikleri kapsamında fiziksel durumu, tarihçesi, sosyoekonomik yapısı ve ilçedeki anıtsal yapılardan bahsetmektedir.Üçüncü bölümde; belirlenen çalışma alanının konumu, özellikleri ve Şile açısından öneminin anlatılmasının yanı sıra, bu alan ve yakın çevresinde yapılan tescil, kullanım ve özgünlük durumu analizleri ile elde edilen sonuçlar yer almaktadır. Bu bölümde ayrıca, çalışma alanı ve yakın çevresinde bulunan tescilli yapıların modern işlevlere uyarlanması ile ortaya çıkan sorunlar da ele alınmıştır.Dördüncü bölümde sadece çalışılan bölgeye odaklanılmış; öncelikle bu bölgedeki yapıların karakteristik mimari elemanları, plan özellikleri ve yapım tekniğinden bahsedilmiştir. Bu bölümde ikinci olarak, çalışma alanının genel durumuna dair tespitler (tescili yapılara ait envanter çalışması ve yapıların kullanıcılarıyla yapılan anket çalışması ile elde edilen veriler) yer almaktadır.Beşinci bölüm, çalışılan bölge için geliştirilen koruma önerilerine ayrılmıştır. Öneriler, yapı sahiplerinin bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi, yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları ile ilgili öneriler, sokak ölçeğinde koruma önerileri ve yapı ölçeğinde koruma ve yeniden işlevlendirme önerileri olarak ayrı başlıklar halinde ele alınmıştır. Yapı ölçeğinde geliştirilen öneriler, her bir yapı için ayrı başlık altında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The tempting reason of this work is, the fact that a system about conservation and maintainability didn?t come into effect in Şile since the year 1990 when the concept of conservation has become a legal topic for the first time. The work has a purpose of suggesting a solution for the system to work, while determining the leading principles.The detailed determinations and suggestions in this thesis are focalized on a zone of two streets. However, the principles determined are valid for all the streets of Şile where registered buildings are present.The thesis consists of five basic chapters.Before the chapters, the basic purpose and the extent of the work and the research method are being explained.In the first chapter, ?sustainability? is defined,as the leading principle of the work.The second chapter determines the physical situation, history, socioeconomic structure and the monumental buildings of Şile.In the third chapter, the location, specifications and the importance of the zone studied are determined. In additon to this, the analysis of registiration, function and originality of the buildings and problems of buildings which are adapted to modern functions also take place in this chapter.In the fourth chapter, the zone studied has been focalized. Primarily the architectural characteristics and planning and constructional specifications are determined. Secondarily, the determinations about the general situation of the zone are presented, such as inventory studies of the registered buildings and the results of the questionnaire filled by the habitants.In the fifth chapter, conservational suggestions for the zone studied have been determined. The suggestions are branched with titles such as awareness raising and supporting the habitants, suggestions about the role of local authority and nongovernmental organizations, conservational principles for the streets and the buildings with new functions. The suggestions of conservation for each building are presented seperately.